Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Ferahfezâ Makamı

Makamlarla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Ferahfezâ Makamı

İleti neyhane » 26 Arl 2011, 21:32

Ferahfezâ makamı
ferahfeza-makami.jpg
ferahfeza-makami.jpg (16.21 KiB) 662742 defa görüntülendi

Acmaşîrân makamı dizisine yegâh perdesindeki Bûselik makamı dizisinin eklenmesiyle oluşur.

Farsca 'da ferah erttıran anlamındadır. Şuh, zarif, neşeli ve nazlı değer taşır. Makamlar arasında 34. sıradadır. 210 civarında eser olduğu tahmin edilir.

Vardakosta Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır. 210 yıllık olduğu tahmim ediyor. Vardakosta Ahmet Ağa 'nın besteledeği eserler günümüze kadar gelmemiştir. Fakat Dede Efendi zamanında Ferahfeza eserlere yer vermiştir. 2. Mahmut, Dede'nin Ferahfeza Ayini'ni dinlemek için hasta yatağından kalkıp mevlevihane' ye gelmiş. Dede Efendi Ferahfeza ayini yapıyordu. Sultan Mahmut içeri girdi. "Can-u dilden bir aşk-u şevk" i okudu. Padişah yanına çağırdı ;

"Hastaydım, gelmeyecektim, gayretle geldim, lakin çok isabet etmişim, Ferahfeza Ayini bana iksir-i hayat gibi tesir etti, hamd olsun adeta iyileştim" iltifatını yaptı.

Bu rivayetten anlaşıldığı gibi Dede Efendi zamanı Ferahfeza makamı hayata geçmiş ve Cemil Bey 'in saz eserleri ile rağbet görmeye başlamıştır.

Musikide bir mürekkep makamdır. Acemaşiran ve Sultan-ı Yegah makamlarından mürekkeptir. Acemaşiran perdesindeki Çargah makamı ile Yegah perdesindeki Buselik makamlarından oluşur ve inicidir. Donanıma yalnız si için 4 koma bemol konur. Yegah (re) perdesinde durur. Güçlüleri birinci derecede Acem (fa), ikinci derecede çargah (do) perdesi, üçüncü derecede Sultan-ı Yegah güçlüsü olan dügah (la) perdeleridir.

Kaynak:http://www.turkmuzigi.web.tr/makam/598-ferahfeza
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Re: Ferahfezâ Makamı

İleti mustafakoçak » 27 Arl 2011, 09:07

Güzel anlatım ve güzel paylaşım... teşekkürler