Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Nota bilgisi olmadanda iyi müzik yapilabilrmi?

Yöneticilerin anketleri yer alıyor

Nota bilgisi olmadanda iyi müzik yapilabilrmi?

Evet
20
49%
Hayır
21
51%

Toplam oy : 41

Re: Nota bilgisi olmadanda iyi müzik yapilabilrmi?

İleti neyhane » 29 Tem 2011, 21:48

Hocam, bilgilendirme için teşekkür ederim.

Muhabbetle...
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti cidelimehmet » 08 Eyl 2011, 08:52

Kulak olmadan müzik olmayacağı bir kesin ama nota olmadan olabilir.
Kimisi beğenir kimisi beğenmez ama karadenizde uzun yıllar nota kullanıldığını zannetmiyorum.
Benim köyümde müzikle uğraşan kelli felli adamların nota bilmediğini zaten kendim biliyorum.
Nota bize kolaylık sağlayacak bir araç tabi herşeyi ezberleyemeyiz ama kulak olmadan notayı ezberlesekte o duyguyu veremeyiz.
Dün akşam bir üstad ile görüştük kendisi bu konuda bir kaç noktaya değinmişti musikimizde kulakla olur bütün iş diyerten örneğin eser geçen bir hicaz si yeri gelince dik yeri gelince pes basılarak musiki icra olunup duygu esere katılıyor demişti şimdi nota bilen birisi sesi ne kadar doğru basarsa bassın kulak olmadan o ayrımı yapamıyor ise duyguda yoksunluk olacak düşüncesindeyim.
Cidelimehmet
Cmy
Kullanıcı avatarı
cidelimehmet
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Beykoz İlçesi
Dogum_Tarihi: 25 Oca 1988

İleti zahid » 24 Tem 2013, 09:38

günümüzde meşk ortamı çok azaldığı içün notanın bilinmesi daha da önem kazanmıştır. Tamam; elbette türk musikisinde hiçbir perde sabit değildir, sabitleyemezsiniz ama o sabitlenemezliği kullanmak içün sabit halini bilmek gerekir. mesela:
beyatinin donanımını,güçlüsünü, asma kararını,kararını, yedenini ve dizisini biliyoruz. bu beyatinin geçilmesi için %70 yeterlidir. %30 nerede: beyatide tiz seslere çıkarken segah sesi natural basılır ve pest seslerde 2-3 koma bemol basılır.
bunu bilmek de %100 ettirir. '. detayı bilmeyen adam beyatiyi tabir-i caizse makine gibi geçer, duygusuz, içtensiz. 2. detayı bilen adam da geçer beyati lakin nasıl geçer...
önemli olan duygudur, histir. dediğim gibi günümüz ortamında nota bilmek meşk ortamı azaldığı içün gereklidir.
notanın %70, hissiyatın %30 olması notanın daha mühim olduğu anlamına gelmez lakin hissiyatı istiyorsak notayı bilmemiz icap eder.
Önceden nota daha az gerekli idi diyebiliriz. Emin dedenin, salih dedenin, yusuf paşanın dizinin dibindeyken ben notayı ne edeyim. Zaten notanın kanlı, canlı hali karşında duruyor. devrimizde böyle üstad-ı üstadların sayısı pek az olduğundan ve meşk yapma imkanı az olduğundan yukarıda bahsettiğim hal daha münasiptir.
(kusuruma bakmayı haddimi aştıysam affola)
zahid

Yasadiginiz sehir: Kahramanmaraş
Bulunduğu_ilçe: KAHRAMANMARAŞ İLİ VE İLÇELERİ
Dogum_Tarihi: 17 Tem 1994

İleti güzeran » 11 Şub 2014, 02:43

Nota bilgisi olmadan da elbette iyi müzik yapılabilir. Nota eğitimi almamış üstadlarımızın örneği çok, bu demek değil ki nota öğrenmeyelim, elbette öğrenelim. Nihayetinde herkes "deha" seviyesinde değil, ya da seneler boyunca hocaların dizlerinde meşk etme imkanı bulamıyor...Bu arada cebinden nota kağıdı çıkan üstad Neyzen Aziz Dede olacaktı yanlış hatırlamıyorsam eğer...Sinan Duru arkadaşa katılıyorum...Teşekkür ederiz.
güzeran
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: Kocaeli
Bulunduğu_ilçe: * İzmit İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1985

Önceki

Anketler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir