Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Tiz nota sesleri.

Teknik yönden NEY sazını ele alalım

Yetkili: emrea

Tiz nota sesleri.

İleti fgumus72 » 06 Şub 2017, 15:21

İyi günler. 5 6 aydır ney üflüyorum, yeni çaplı (26.6 cm) bir kız ney aldım. 3. devre tiz sesleri çıkarırken çok zorlanıyorum tiz re neredeyse çıkmıyor. Bu neyin çapından dolayımı böyle yoksa zaman la olur mu. Ayrıca ses kutusunun açkısı hafif oval tam daire değil bundan olabilir mi. Ayrıca diğer sesler ve dem sesler çok iyi çıkıyor.
fgumus72

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Avcılar İlçesi
Dogum_Tarihi: 29 Ağu 1980

Re: Tiz nota sesleri.

İleti ihpar » 06 Şub 2017, 20:59

Merhaba,
Tiz çargah, neva ve daha tiz notalar neylerin çoğunluğunda zor çıkar. Bazılarında bu notalar normal üfleyişle olması gerekenden biraz daha pest kalırken bazılarında hiç çıkmayabilir. Tabi ki de bu notaların kolay ve doğru çıktığı neyler de vardır. Tiz notların çıkmayışı farklı sebeplerden olabilir.
1 - Neyin kargısı müsait değildir. Neyi açana kadar kargının neye müsade edeceğini bilmek neredeyse imkansızdır.
2 - Neyin açkısı iyi değildir. Belki turistik bir ney edinmişsinizdir.
3 - Neyzen tiz seslerde iyi değildir. Başlarda bu normaldir.
Sizin durumunuzda bunun sebebini anlamanızın en kolay yolu eğer bir hocanız varsa bu probleminizi hocanıza anlatmanızdır. Hocanız sizin neyinizde tiz sesleri rahat çıkarıyorsa sizin tiz seslerde daha çok çalışmanız gerekiyordur.
Bir hocanız yoksa tanınmış bir ustanın ney atölyesine gidip diğer kız neylerde tiz sesleri çıkarmayı deneyebilirsiniz.
Neyi etüt ederken başlarda uç sesleri çıkarmakta zorlanmak doğaldır. Kaba dügah/rast ve tiz çargah/neva zor çıkar. Çalışa çalışa bunlar zamanla daha rahat çıkmaya başlar.
Ses kutusunun deliği çok aşırı deforme olmadıysa birazcık oval olması vb neyden çıkan sesleri çok etkilemez. Ses kutusundaki deliğin çapı daha çok tiz notaların entonasyonunu etkiler.
Farklı farklı neyler kullandım. Bazılarından tiz çargah bile çıkmazken bazılarından hüseyni bile rahat çıkıyor. Neyinizi aldığınız ustaya giderseniz ve sorun neyden kaynaklanıyorsa, neyinizi başka bir ney ile değiştirmeyi teklif edebilirsiniz. Vicdanı olan her usta bunu kabul edecektir. Tabi ki de daha üst kategorideki bir ney için fiyat farkı isteyebilir.

İyi çalışmalar, kolaylıklar dilerim...
ihpar

Yasadiginiz sehir: İzmir
Bulunduğu_ilçe: İZMİR İLİ VE İLÇELERİ
Dogum_Tarihi: 05 Oca 1985

İleti fgumus72 » 07 Şub 2017, 08:01

Cevabınız için çok teşekkürler.
fgumus72

İleti ihpar » 10 Şub 2017, 13:29

Rica ederim, estağfurullah.
Sorununuzu çözme fırsatınız oldu mu?
ihpar

İleti fgumus72 » 13 Şub 2017, 16:02

ihpar yazdı:Rica ederim, estağfurullah.
Sorununuzu çözme fırsatınız oldu mu?

Neye alıştıktan sonra tiz notalar çıkmaya başladı. Ney değerli bir hocanın açkısı. Kamış çaplı ve boğumları orantılı sesleri kontrol ettim her devrede neredeyse kusursuz değerler veriyor.
fgumus72

İleti ihpar » 14 Şub 2017, 20:42

Sorununuzun hallolmasına çok sevindim,
İyi, keyifli çalışmalar dilerim.
ihpar