Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

AÇKI

Teknik yönden NEY sazını ele alalım

Yetkili: emrea

AÇKI

İleti neyhane » 10 Nis 2011, 16:18

AÇKI

Ney açkısına öncelikle doğru malzeme ile başlamak gerekir. Ney bilindiği gibi kargı veya kamış dediğimiz malzemelerden yapılır. Ney’e en uygun özelikler taşıyan kargılar daha çok Türkiye’nin güneyinden ( Hatay, Suriye ) temin edilir. Bu bölgenin iklimi ve coğrafi yapısı bu işe daha uygundur. Bununla birlikte Ege bölgeleri ve daha başka yerlerden de ney yapımı için kargı temin edilir.

Kargı kesimini uygun zamanda yapmak, neyden iyi bir sonuç almak için dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Kargı kesimi için en uygun zaman ise ocak ve şubat aylarıdır. Bu ayları beklemeden yapılan kesimlerde bir takım problemler yaşanabilir.

Kesimi yapılmış kargıların hangi akortta ney çıkacağına dair ölçümü yapılı ve her iki ucundan da birer miktar pay bırakarak fazlalıklar alınır. Daha sonra kargının kök kısmı aşağıya gelecek şekilde asılır. Bu işlem ile kargıların doğal bir şekilde kuruması temin edilir. Kargıların kuruma süreci en az 1 – 1,5 yıl olmalı. Daha uzun süre bekletmek daha faydalı olur.

Yeterli miktarda kurumuş olan kargıların kabukları ve budakları temizlenir. Bu esnada kargının minesini zedelememeye dikkat etmek gerekir. Kargılardaki eğrileri gidermek için doğrultma işlemi yapılır. Bu işlemi her açkıcı farklı yöntemler kullanarak yapabilir. ( Isıtma, presleme, vb… )

Doğrultulmuş kargılar yine her açkıcının kendince uyguladığı bir yöntemle hassas bir şekilde ölçülerek her iki ucundan kesilir.

Uygun törpülerle kargının içi delinerek boşaltılır. Bu arada ses kutusu dediğimiz 1. Boğumunun delik çapı daha küçük olmalıdır. Ses kutusundaki deliğin çapı ile iç açkının orantısını iyi kurmak gerekir. Aksi halde neyin en kalın ve en ince seslerini elde etmede sıkıntılar yaşanabilir.

İç açkıdan sonra daha önce işaretlediğimiz perdelerin delinmesine geçilir. Perde deliklerinin çapları yine açkı ile orantılı kurularak ayarlanmalıdır. Perde delikleriniz boğumlara dağılımı şu şekilde olmalıdır; Alttan 2. boğuma dügâh ve kürdi, 3. boğuma segâh ve çargâh, 4. boğuma hicaz ve neva, 5. boğuma da Aşiran deliği olmak üzere toplam 7 delik açılır. Delikler, ihtiyaca göre aşağı veya yukarı kaydırarak açmak seslerin doğru elde edilmesi için gereklidir.

Kargı çok hassas bir malzemedir. En küçük darbelerde bile hemen kırılabilir, çatlayabilir. Bu nedenle neyin her iki ucuna da parazvane dediğimiz metal bilezikler takılır.

Neyin üflenen kısmına başpare dediğimiz ağızlık takılır. Başpare değişik malzemelerden yapılabilir. ( Manda boynuzu, Fiber, Delrin, Ağaç, vb… ) Başparenin de kendi içinde bir orantısı vardır. Başparenin formu ve ölçüleri ile ilgili bilgiler için başpare bölümüne bakınız.

Açkı esnasında neyin içinde oluşan tozlar ve talaşlar bir fırçayla temizlenir. Bu işlem yapılırken ses kutusunun da deliğini zedelememeye dikkat etmeli.

En son olarak ney susam, fındık veya badem yapı ile yağlanır.

Daha ayrintili bilgi icin yazinin alindigi kaynaga bakiniz lutfen
http://forum.neynefes.com/index.php/topic,4.0.html

Last edited by neydergisi on Wed Nov 21, 2007 1:37 am, edited 2 times in total.
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Re: AÇKI

İleti Selanikli » 05 Eyl 2011, 10:48

çok güzel bilgiler eline sağlık üstad...aramızda kendi neyini sazlıktan gidip seçip açan arkadaşlar vardır illaki onlarda kendileri bu işin nasıl yapıldığını en ince ayrıntısına kadar anlatır bilgilerini bizimle paylaşırsa çok makbule geçer =)
Gel dedi sultanımız.Geldik işte...
Kullanıcı avatarı
Selanikli
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: Amasya
Bulunduğu_ilçe: AMASYA İLİ VE İLÇELERİ
Dogum_Tarihi: 31 Oca 1988

İleti ilker » 23 Ekm 2011, 00:10

Ben kendi neyimi kendim açmak istiyorum ama bir türlü şu işin detaylarını bulamadım varmı döküman
ilker

Bulunduğu_ilçe: * Küçükçekmece İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Haz 1981

İleti neyhane » 23 Ekm 2011, 09:06

Tanıdığımız Ney yapımcılarından rica ederiz. Döküman vermek isteyen olursa paylaşım yaparım.

Muhabbetle...
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti ilker » 23 Ekm 2011, 13:10

ben hatay tarafına iş icabı gidiyorum oradan kendim için kamış seçip (kesip değil) kesilmişlerden seçip açmak istiyorum ama halen şunu anlayamadım bunu bir ara mehmet'E sorucam bir araya gelirsek,

neden her ney açan kişinin neylerinden farklı bir akort çıkıyor, ama sor hepsi niyazi sayın hocadan öğrendim diyor en güzeli kendi neyini kendin açmak eski neyzenler gibi ben temizlenmiş kamış alaağım o daha ucuzdur 100 tane kamış alıcam misal 300 tl ye alıcam kendim seçicem sonrada o ölçüde açıcam mikrometre bazında hesap yapıcam ama dediğim gibi bu iş nasıl oluyor öğrenmemiz lazım
ilker

Bulunduğu_ilçe: * Küçükçekmece İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Haz 1981

İleti anacondazz » 07 Haz 2016, 13:55

Uygulaması, kullanıcıların daha iyi terzi sağlar.
anacondazz

Yasadiginiz sehir: Amasya
Bulunduğu_ilçe: * Aksu İlçesi
Dogum_Tarihi: 02 Mar 1987

Ney Sazının Yapısı ve Çeşitleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir