Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

NEY ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNCELİKLİ KONULAR

Teknik yönden NEY sazını ele alalım

Yetkili: emrea

Re: NEY ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNCELİKLİ KONULAR

İleti USKUDARLI » 16 Ağu 2011, 07:57

3. Neyin akordunun uluslararası akortla (440 fr/sn) aynı olması gerekir

Bu sorun aslında genel sorunlardan biri.
Akord tam olmalı ve ya (440 fr/sn) olmalı Arkadaşlar bu akort kime göre ve hangi şartlara göre olmalı işte bu da genel sorunlardan bir tanesi neyinizin akordu açan ustanın açtığı zamanki hava şartlarına göre değişir; yani kışın açılan ney ile yazın açılan ney arasında akort 2-3 koma akord farklılığı olacaktır.

Ayrıca Neyinizi açan kişi ortalama bir pes-yada tizlikte ney üflüyorsa ve siz de 2-3 koma dik yada pas üflüyorsanız işte şimdi işiniz var.

Yazın bir ney aldınız ve sizde 2-3 koma pes üflüyorsanız nerde ise elinizde yarım ses pes akortlu bir neyiniz olma ihtimali yüksektir.
Gelelim ne yapılacağına bu yukarıdaki şartlar altında neyinizi birebir açtırmanızda yarar var.

Şunuzda yazmadan edemeyeceğim bazı kişilerde neyin akordunda sorun olmasada kişiden kişiye göre açık kapalı nevalar tutmadığı gibi akortlardada kayma olabilir.
USKUDARLI

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Üsküdar İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1980

İleti USKUDARLI » 17 Ağu 2011, 17:23

neyhane yazdı:5. Neyin kendi içindeki akordunun doğru olması ve perdelerinin Türk müziği sistemine uygun açılması gerekir

Neyin kendi içindeki akordu doğru olmalı evet bu ne demek nasıl anlaşılır? Açık kapalı Nevalar, Muhayyerler tutmalı buda kişisine göre değişir.

"Perdelerin Türk müziği sistemine uygun açılması lazım" derken ne kastedildiğini emin olun bende merak ediyorum sayın Neyhane bunu siz biliyorsanız açabilirmisiniz.
Yada bir bilenin buna cevap vermesini rica edeceğim.
USKUDARLI

İleti USKUDARLI » 18 Ağu 2011, 08:27

"6. Başparenin öncelikle “Manda Boynuzu”ndan yapılması tercih edilir, lakin agac, derlin, plastik gibi basparelerde mevcutur."

Benim nacizane tavsiyem Boynuz başpareli kötü yada ortalama bir ney almak yerine özellikle iyi açılmış delrin ve iyi bir ney tercih edin. Kaldıki yeni başlayan kişilerin aradaki farkı anlamaları çok zor ve düşünce kırılma ihtimali çok yüksek.

Tek parça ağaç başpare almayın sesi yutuyor, Plastik başpare de almayın enjeksiyon ile yapılıyor ve içi hazneli olmuyor.

Delrin Başpare alın ve içi hazneli olsun, altı ay - 1 sene sonra İyi açılmış bir ya yekpare yada kakmalı boynuz başpare alın.
USKUDARLI

İleti USKUDARLI » 19 Ağu 2011, 13:32

7. madde olmadığı için açamıyorum onun için direkt sıradaki maddeye geçiyorum

8. Parazvanelerin öncelikle gümüş (veya bafon/alpaka) olması tercih edilir
"Kesinlikle yanlış " Gümüş olması sadece gereksiz yere maliyetinizi yükseltecektir bununla beraber, Alpaga denen malzemenin tercih edilmesinin sebebi ise malzemenin kararma süresinin uzun olması, paslanmamasıdır.

Ama diğer metallerde Çok kalın ve Çok geniş vede paslanmamak sureti ile kullanılmaması için bir sorun olmaz. Tünelde satılan bir çok neyin parazvaneleri yaklaşık 2mm civarında kalın aliminyum malzemelerden yapılmıştır bu da hem görsel hemde ses olarak iğrenç bir derecede (zaten akortsuz olan neyleri) dahada negatif yönde etkilemektedir.

Gelelim parazvanenin kalınlığına parazvanenin kalınlığı 0.40 yada 0.30 mm genişliğide maksimum 20mm olmalıdır.
Metal olarak temiz kaynak yapılmış alpada yada prinç ise tercih edebilirsiniz.
USKUDARLI

İleti neyhane » 19 Ağu 2011, 14:20

USKUDARLI yazdı:
neyhane yazdı:5. Neyin kendi içindeki akordunun doğru olması ve perdelerinin Türk müziği sistemine uygun açılması gerekir

Neyin kendi içindeki akordu doğru olmalı evet bu ne demek nasıl anlaşılır? Açık kapalı Nevalar, Muhayyerler tutmalı buda kişisine göre değişir.

"Perdelerin Türk müziği sistemine uygun açılması lazım" derken ne kastedildiğini emin olun bende merak ediyorum sayın Neyhane bunu siz biliyorsanız açabilirmisiniz.

Konu eski forumdaki konudur. Eski forumdaki bu konuyu yeni ye taşıdım onun içinde ben yazmışım gibi anlaşılıyor. Belli ki siz çok iyi biliyosunuz bu işi buyurun siz açıklayın. Bizlerde öğrenmiş olalım. İnsanız yanlış yapmış olabiliriz. Mümkün olduğu kadar da konularda düzeltme yapılacak yer var ise o konuda düzeltme yapalım. Şuan yapmış olduğunuz yorumlar da tepki almanıza sebep olacak durumlar var. Forumda tartışmaya yönelik hiç bir konuya izin verilmeyecektir. Sizden ve diğer üyelerimizden ricam "neyforum.biz" sitesinde seviyeli şekilde paylaşımlar yapılsın.

Muhabbetle...
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti USKUDARLI » 19 Ağu 2011, 17:19

neyhane yazdı:
USKUDARLI yazdı:

Konu eski forumdaki konudur. Eski forumdaki bu konuyu yeni ye taşıdım onun içinde ben yazmışım gibi anlaşılıyor. Belli ki siz çok iyi biliyosunuz bu işi buyurun siz açıklayın. Bizlerde öğrenmiş olalım. İnsanız yanlış yapmış olabiliriz. Mümkün olduğu kadar da konularda düzeltme yapılacak yer var ise o konuda düzeltme yapalım. Şuan yapmış olduğunuz yorumlar da tepki almanıza sebep olacak durumlar var. Forumda tartışmaya yönelik hiç bir konuya izin verilmeyecektir. Sizden ve diğer üyelerimizden ricam "neyforum.biz" sitesinde seviyeli şekilde paylaşımlar yapılsın.

Muhabbetle...

İşte bunu sevmiyorum forumunuza geldim bilgilerimi aktardım bilmediklerimi yazdım konuyu siz açtığınız ve ya yazdığınız için size nickiniz ile hitab etme ihtiyacı duydum.

Bunu samimiyetim ile soyluyorum bilmiyorum var ise bende öğrenmek istiyorum ve de araştıracağım bunun ile ilgili bir bilgi alırsam da yazacağım.

Sayın Neyhane İsminizi bile bilmiyorum ben polemik oluşturmak istemiyorum samimi bir şekilde soru sordum rahatsız olduğunuz kelimeyi yazarsanız sevinirim aksi takdirde bu davranışınızın nedenini öğrenmek isterim.
USKUDARLI

İleti USKUDARLI » 19 Ağu 2011, 17:36

Sayın Neyhane tek tek ceap vereyim en azından atlamış olmayayım.

Konu eski forumdaki konudur. Eski forumdaki bu konuyu yeni ye taşıdım onun içinde ben yazmışım gibi anlaşılıyor.
Bunu bilmiyordum bilmemide beklemeniz biraz haksızlık olmaz mı?

Belli ki siz çok iyi biliyosunuz bu işi buyurun siz açıklayın.
Bilmiyorum bilsem zaten emin olun sormazdım.Ayrıca amacım ukalalık yapmak değil istirham ederim beni öyle imişim gibi düşünmeye zorlamayın.

Bizlerde öğrenmiş olalım.
Eyvallah zaten bende öyle yazdım bilen varsa yazsın lütfen diye.

İnsanız yanlış yapmış olabiliriz.
Beşer Şaşar.Önemli olan niyet.

Mümkün olduğu kadar da konularda düzeltme yapılacak yer var ise o konuda düzeltme yapalım.
Eyvallah bu konuda benimde hatalarım olabilir ve düzeltecek her kese teşekkür ederim hemde emin olun sevinirim.

Şuan yapmış olduğunuz yorumlar da tepki almanıza sebep olacak durumlar var.
Eyvallah kırıcı oldu isek hakkınızı Helal Edin.

Forumda tartışmaya yönelik hiç bir konuya izin verilmeyecektir.
Sorun tartışmak değil kırıcı olmamak eğer böyle bir şeye sebep verdi isem tekrar hakkınızı helal edin.

Sizden ve diğer üyelerimizden ricam "neyforum.biz" sitesinde seviyeli şekilde paylaşımlar yapılsın.
Sayın neyhane seviye aşağı çekilmemeli buna buna bende katılıyorum.

Eğer benim ile ilgili bir rahatsızlık söz konusu ise sessiz bir şekilde Hakkınızı helal edin der ayrılabilirim.
USKUDARLI

İleti Fakir » 19 Ağu 2011, 22:15

Kisaca toparlayacak olursak konuyu NEY oyle herkesden alinmaz.
Yani hediyelik esya satan, turistlik malzeme satan yerden alinmayacagi gibi her ney acanin neyine de guvenilmez cunku Ney ackicisinin epey bir zaman gecirip o isle hemdem olmasi gerek. Buda uzun yillar ve tecrube ister.

NEYFORUM.BIZ ekibi olarak bize basvuran ve onayimizdan gecen guvenilir ney yapimcilarini NEYYAPIMCILARI katagorisinin altinda siraladik. NEY alacaklar oradaki NEY yapimcilarindan birisini secebilirler.

Ama Yinede NEY alacak insanin once NEY HOCASI bulmasini tavsiye ederiz. Zaten Ney hocasi kimden ney Alacaginzi konusunda sizi yonlendirecektir. Onun icin NEY HOCASI BULMADAN NEY ALMAYINIZ diye sozu bitirebiliriz vesselam.
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti neyhane » 20 Ağu 2011, 02:52

USKUDARLI yazdı:Sayın Neyhane tek tek ceap vereyim en azından atlamış olmayayım.

Konu eski forumdaki konudur. Eski forumdaki bu konuyu yeni ye taşıdım onun içinde ben yazmışım gibi anlaşılıyor.
Bunu bilmiyordum bilmemide beklemeniz biraz haksızlık olmaz mı?

Belli ki siz çok iyi biliyosunuz bu işi buyurun siz açıklayın.
Bilmiyorum bilsem zaten emin olun sormazdım.Ayrıca amacım ukalalık yapmak değil istirham ederim beni öyle imişim gibi düşünmeye zorlamayın.

Bizlerde öğrenmiş olalım.
Eyvallah zaten bende öyle yazdım bilen varsa yazsın lütfen diye.

İnsanız yanlış yapmış olabiliriz.
Beşer Şaşar.Önemli olan niyet.

Mümkün olduğu kadar da konularda düzeltme yapılacak yer var ise o konuda düzeltme yapalım.
Eyvallah bu konuda benimde hatalarım olabilir ve düzeltecek her kese teşekkür ederim hemde emin olun sevinirim.

Şuan yapmış olduğunuz yorumlar da tepki almanıza sebep olacak durumlar var.
Eyvallah kırıcı oldu isek hakkınızı Helal Edin.

Forumda tartışmaya yönelik hiç bir konuya izin verilmeyecektir.
Sorun tartışmak değil kırıcı olmamak eğer böyle bir şeye sebep verdi isem tekrar hakkınızı helal edin.

Sizden ve diğer üyelerimizden ricam "neyforum.biz" sitesinde seviyeli şekilde paylaşımlar yapılsın.
Sayın neyhane seviye aşağı çekilmemeli buna buna bende katılıyorum.

Eğer benim ile ilgili bir rahatsızlık söz konusu ise sessiz bir şekilde Hakkınızı helal edin der ayrılabilirim.

Üstadım benimde maksatım sizinle tartışmaya girmek değil zaten sizide tanımıyorum bile ama yazılarınız biraz tartışmaya yönelikmiş gibi anlaşılıyor. Bu durumu düzeltirseniz yanlış anlaşılmazsınız.

Bana gelincede adım Ali Suat forumun yeni yöneticisiyim.

Muhabbetle...
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti USKUDARLI » 20 Ağu 2011, 07:33

Ali Suat bey bu bir üslup meselesi ama bende dikkat ederim.

Kimse ye hakaret etmek ne kendi haddime ne de kimsenin haddine değil etmem ve de ettirmem.

Zaman içerisinde birbirimizi daha iyi tanırız.
USKUDARLI

ÖncekiSonraki

Ney Sazının Yapısı ve Çeşitleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir