Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Yeni Ney Aldım Fikirlerim ve Sorularım Var

NEY bakımı ve saklanması ile igili konularımızı bu bölümde paylaşalım.

Yetkili: emrea

Yeni Ney Aldım Fikirlerim ve Sorularım Var

İleti sefa » 12 Kas 2014, 16:26

Oncelikler herkese merhaba,bende kendime kiz ney alarak araniza katildim,ney dun elime gecti ama icime tam olarak sindiremedim aslinda aramizda duygusal bag olustu zarar gormesini istemedigimden sizlerin cevaplarina gore tam olarak icime sinecek ins sebeplerini anlatacagim;

1)Neyimin uzerinde alttan 3 bogumu boyunca uzanan yanyana 2 ince cizgi var,goruntu olarak o bogumlar duz degil yani,bu cizgiler hafif ice cokuk gibi,neye bir zarari varmidir bu cizgilerin,bu cizgiler yuzunden neyi yapan kisinin ozenmedigini düşünüp moralimi bozuyorum.
2)Alt ve ust parazvaneler kaynak yapilirken biraz renk atmasi veya kavlama oluyor ama ney ustalari bunu zimparayla cilayla duzeltip parlak bir sekilde neye takiyorlar,fakat benim aldigim kisi sadece kaynak yapip takmis olacakki uzerinde birsuru iz ve kaynagin sicagindan dolayi kavlamalar var,ve buda beni neyi yaparken ozenmedigini dusundurdu ki buda moralimi bozuyor.Simdi ben bu parazvaneleri nasil parlatir ve guzel bir görünüme kavustururum?
3)Tabi ustte yazdiklarimi gorunce ister istemez akord geldi aklima,duzgun akortlu oldugunu nasil anlayabilirim,bir ney hocasi var oncelikle ona goturmeyi dusunuyorum.
4)Ney yaglama konusunda bir fikrim var.Ney benim icin gercekten onemli oldugu icin yaglama tankini camdan yaptirmayi dusunuyorum, yani uzun boru seklinde bir cam yaptiracagim ve neyi bu cam borunun icinde yaglayacagim,hemde yagda beklerken izleyebilecegim,sizce nasil olur.Cam olmasini istememin sebebi yagin camla reaksiyona girmemesini düşündüğüm icindir.
5)Fotograflada ugrasiyorum ve fotograf makinemi temizleyecegim zaman banyoda temizlerim,cunku banyo evdeki en.tozsuz ortam oldugu icin objektifin ic kismina toz bulasmasi diger ortamlara gore cok cok azdir,bu yuzden neyin yaglanmasini ve yaglandiktan sonra beklenmesi gereken sureyi banyoda geeceklestirmeyi dusunuyorum, bu sayede yaga diger ortamlardan daha az belkide hic toz bulasmayacagi icin,neyimin ici daha temiz bir sekilde yaglanmis olacak ve yaglamada herhangi bir toz neyin icine nufuz edemeyecek.

Sormak istediklerim,fikirlerim,uzulduklerim yikaridadie cevaplayan herkese simdiden tesekkur ederim.
sefa

Yasadiginiz sehir: Yozgat
Bulunduğu_ilçe: * Akdağmadeni İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Ekm 1991

Re: Yeni Ney Aldım Fikirlerim ve Sorularım Var

İleti peker » 05 Arl 2014, 15:06

merhaba sefa,

kiz neyin hayirli olsun. umarim gokkubbeye bir hos seda da sen katarsin sazinla.

sorularina gelecek olursak:

1. cizgiden kastin catlak mi acaba? eger bu catlaklar kamisin yuzeyindeyse musterih ol, mahsuru yok. ney saksafon gibi metal veya klarinet gibi ahsap degil biliyorsun. narin bir kamis. ufak tefer kusurlari olacaktir. catlaklari kontrol etmek icin ani isi degisiminden kacin ve zamaninda yaglama yap yeter.

2. ney ile icra edilen muzik binlerce yillik bir birikimin sonucu olsa da neyin kendisi iptidai bir saz. kanimca ona guzelligini veren de mukemmellikten uzak olmasi. ama illa parlak parazvaneler istiyorum diyorsan kolonya ile iyicene silmeyi deneyebilirsin. fayda etmesse metaline gore parlatici sivilar var. kalaycilardan, gumusculerden veya kuyumculardan temin edebilirsin.

3. tek basina ufledigin muddetce akorun kendi icinde tutarli olmasi kafi. oktavlarin birbirlerinin katlari olup olmadigini kontrol etmeyi dene. gitar akort aleti veya akilli telefon kullaniyorsan frekans olcen uygulamalar var, onlari kullan.

4. titiz davranacaksan banyoda yaglama fikri cok iyi. buna ilaveten bir kac ayda bir baspareyi cikartip, neyinin ustten ilk bogumunu yumusak bir dis fircasi veya akvaryumlari temizlemekte kullanilan yuvarlak bir fircayla temizleyebilirsin. sikca yaglanan neylerde ilk bogumda pislik birikebiliyor.

yardimci olabildiysem ben de simdiden rica ederim.
peker

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Kadıköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Ağu 1986

NEY bakımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir