Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Neyin küflenmesi :(

NEY bakımı ve saklanması ile igili konularımızı bu bölümde paylaşalım.

Yetkili: emrea

Re: Neyin küflenmesi :(

İleti neyhane » 22 Tem 2011, 22:46

Fakir hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

Muhabbetle....
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti MirzaElif » 26 Şub 2013, 13:22

merhaba arkadaşlar, ben henüz 10 gündür üflüyorum ve yeni yeni sağlıklı ses cıkartmaya başladım. ney'İm yeni olduğu halde dün akşam bende yoğun bir şekilde küflendiğini farkettim. sizce de 10 günde küflenmesi anormal değil mi? buarada yorumları okudugumda birazda kafam karıstı. 'küflensin diye bakıyorum' diyenlerde olmus :S
Kullanıcı avatarı
MirzaElif

Yasadiginiz sehir: Balıkesir
Bulunduğu_ilçe: * Bandırma İlçesi
Dogum_Tarihi: 17 Ağu 1989

İleti kardes4 » 05 Mar 2013, 08:25

küf başka bir şey neyin üflenerek zamanla kararması başka bir şey.
küf ve mantar kamışa zarar veriyor haliyle.
Üflemeyi de zorlaştırıyor.
Üfleme sonrasında neyi kapalı ortamlara(çantalarına) koymayıp,
yağlamasını da düzenli yapar isek bu konuda sorun yaşanmaz.
kardes4

Yasadiginiz sehir: Manisa
Bulunduğu_ilçe: MANİSA İLİ VE İLÇELERİ
Dogum_Tarihi: 01 May 1972

İleti neyhane » 05 Mar 2013, 09:08

Sn. MirzaElif hn. öncelikli forum sayfamıza hoşgeldiniz, Küflenmenin bir çok nedeni var. kılıf içinde tutmanız, yemekten sonra üflemeniz, aparatif birşeyler yedikten sonra üflemeniz küflenmeye sebeplerden bir kaçı. Aynı şekilde kamış yapısıylada alakalı bir durum bazı kamışlarda pek görünmez ama bazı kamışlarda ister istemez küflenmeler oluyor. size tavsiyem üfledikten sorna selpak mendil ile içini temizlemeniz.

Muhabbetle...
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti coskun » 18 Nis 2013, 18:42

bendede oldu üfledikten sonra kılıfa koyduğumdan oldu sanırım..ses kutusunu narince şişe ıslak mendil dolayarak temizledim düzeldi.
coskun

Bulunduğu_ilçe: * Kadıköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 21 Eyl 1982

İleti ufukcangöçer » 14 Ağu 2013, 09:08

ney küflendiği zaman sıcak suyla yıkadık ama pek faydası olmadı. daha sonra sade maden suyu döktük (bir yerde okumuştum ama nerede okuduğumu hatırlayamıyorum). ve işe yaradı arkadaşlar sade maden suyundan sonra pencere kenarına veya ceyran yapan evin herhangi bir bölümüne rüzgar geçecek şekilde sabitleyin kuruduktan sonra yağlayın neyiniz bir daha küf tutmaz. ayrıca yanma olayı ile küf tutma olayını karıştırmayın yanmak neyin doğasında var ki sesi güzelleştirir. küf ise içini çürütür. belli bir süre sesi güzelleştirir ama daha sonrasında neyinizi çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. saygılarımla
ufukcangöçer

Yasadiginiz sehir: Sakarya
Bulunduğu_ilçe: * Hendek İlçesi
Dogum_Tarihi: 19 Mar 1989

İleti güzeran » 11 Şub 2014, 02:19

yağladığınızda küflü bölgelerin karardığını göreceksiniz..aşırı nemli rutubetli bırakmayın yoksa çabucak yıpranıyor...diğer önerileri de uygulayabilirsiniz elbet ama yeni başlayan birisiyseniz haftada bir yağlayın şimdilik zamanla azaltırsınız...bizimkisi 8 yıllık tecrübe, daha farklı tecrübeleri de dinleyin aklınıza yatanı uygularsınız..6 neyim var 3ünde küflenme yaşadım, yağladıktan sonra o bölgeler kararmış olarak kaldı, kararan neylerimden çok daha rahat ve tatlı şekilde dem sesleri alabiliyorum...birisinde küf tabakasını kaldırmıştım, ne bileyim sesin rengi tatsızlaşmıştı ondan sonra kaldırmıyorum o tabakaları..
güzeran
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: Kocaeli
Bulunduğu_ilçe: * İzmit İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1985

İleti güzeran » 11 Şub 2014, 02:23

şunu da söylemek lazım, bu küflenme olayı bazen çok kalın bir katman oluşturabilir, o zaman rahatsız edici oluyor, sesi de boğuyor, uzuun zamandır karşılaşmadım çünkü kapalı bırakmamayı öğreniyorsunuz zamanla..O noktaya geldiyse durum mecburen o katmanı temizleyeceksiniz...hem neyi çürütür hem de sesi çıkarmaz müdahale edilmezse.
güzeran
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: Kocaeli
Bulunduğu_ilçe: * İzmit İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1985

İleti neyseda » 19 Ekm 2014, 23:22

neyinizin tekrar küflenmemesi için ses kutusuna vazelin sürerseniz küflenmez vazelin bitkisel yağlar gibi sindirilebilir özelliğe sahip olmadığı için küf mantarlarının üremesi neredeyse imkansız hale gelir. başpareyi çıkarın ve ses kutusunu iyice kaplayacak şekilde vazelini sürün tortu kalmasından endişe etmeyin çünkü üflediğinizde nefesinizin sıcaklığı ile eriyerek neye nüfuz edecektir bu işlemi yaparken neyin nemsizz olması gerekir. tabiki bitkisel yağla yağlama işlemlerine rutin bir şekilde devam ediniz
neyseda

Yasadiginiz sehir: Amasya
Bulunduğu_ilçe: * Merzifon İlçesi
Dogum_Tarihi: 07 Oca 1988

İleti peker » 05 Arl 2014, 15:11

kuflenen neyler icin kokunden cozum sirke. sirkeyi su ile inceltip neyinizi bu karisimla yikarsaniz kuften seri bir sekilde kurtulabilirsiniz. sirkenin kokusu bir iki gune gidiyor. bu islemden sonra neyi bir sure uflemeyip ardindan da yaglarsaniz kamisin ic cephesine bir zarar da gelmemis olur.
peker

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Kadıköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Ağu 1986

ÖncekiSonraki

NEY bakımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir