Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Ney'in Kaliteli Olduğunu Acemi Olarak Nasıl ANLARIZ...

Cevabını bulamadığınız sorularınızı burada paylaşalım.

Yetkili: emrea

Ney'in Kaliteli Olduğunu Acemi Olarak Nasıl ANLARIZ...

İleti jinkazama » 04 Kas 2014, 14:29

Esselamun Aleyküm Dostlar Ben bundan 2 ay önce sinde 35 TL lik bir kız ney aldım mersin kamışı... ancak bu sanatı gerçekleştirmek için professionel bir ney alınması kanaatine vardım.. sorum başlıktaki gibi 250-300 tl lik bir ney almak istesem onu diğerinden ayırt edeceğim farkı nerden anlarım??* lütfen bilgilendirin şu aciz kardeşinizi.... ;)
jinkazama

Yasadiginiz sehir: Ankara
Bulunduğu_ilçe: ANKARA İLİ VE İLÇELERİ
Dogum_Tarihi: 02 Ekm 1991

Re: Ney'in Kaliteli Olduğunu Acemi Olarak Nasıl ANLARIZ...

İleti peker » 05 Arl 2014, 14:39

merhaba jinkazama,

ney alirken oncelikle malzemesine ve sekline dikkat etmek lazim. alacagin neyin 9 bogumlu olmasi; kamisinin ne cok ince, ne de cok kalin olmasi; parazvanelerin kamisa zarar vermeyecek bir metalden olmasi ve yerlerine iyi oturmalari; basparenin neye yapistirilmamis olmasi kontrol edecegin bazi ozellikler olabilir.

ses konusuna gelecek olursak, dikkat edilmesi gereken hususlar: neyin tiz nevaya kadar rahatlikla cikabilmesi; oktavlarin frekans olarak birbirinin katina denk gelmesi (rast ile gerdaniye, dugah ile muhayyer, vesaire...); akordu bati enstrumanlarina uysun diyorsan tabii perdelerin bati notalarina es olmalari (mansur akortta dugah perdesi A/440hz olacak, kiz neyde B/494hz).

notalari olcmek icin yanina gitar akort aleti goturmeni tavsiye ederim. eger akill telefon sahibiysen enstruman akort etme uygulamalari var bu is icin. onlari da kullanabilirsin.

umarim yardimci olabilmisimdir.
peker

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Kadıköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Ağu 1986

NEY sazı ve SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir