Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

ney sesi insanı değiştirir mi?

Icinde NEY gecen her turlu edebi eseri gelin burada paylasalim

ney sesi insanı değiştirir mi?

İleti neyhane » 09 Nis 2011, 23:45

Ney sesi beni de cok etkiler

Kucuk bir gozlemimi paylasmak isterim.

Ney sesinin etkisi ile NEY sazi ufleyip ney ile ugrasmanin etkisi sanirim farkli olabiliyor.

Yani NEY sesinin guzel mistik bir havasi var ve bu hava belki bizi mistik dusunmeye sevk etmesi yonunden hos olabilir.

NEY sazi ile ugrasmaya baslayanlarda Enaniyetleri hakkinda cok dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak goruyorum. Bu kesinlikle genellenemez. Yani Ney ufleyen herkes enaniyetlidir demiyorum yanlis anlasilmasin lakin Sazin zor uflenir olmasi ufleyeni ayricalikli yapiyor, hele bir de takim tutar gibi bir ekol veya tarzin savunuculuguna girdiler mi ister istemez kas yapalim derken goz cikabiliyor. Bu soylediklerimi simdi hemen degerlendirmeyin. Siz de gozlem yapin.

Ney sazi yaninda eger insan baska kaynaklardan faydalanmiyorsa maalesef NEy gibi ici bos oluyor o bosluktan cikanlari nefsine doldurup enaniyetini kabartiyor. Eger nefs disipline edici sohbet, muhabbet ve kitaplar etrafinda varsa olay cok daha guzel bir hal aliyor diye dusunuyorum.

Vel hasil NEY tek basina bir dudukten farki kalmaz eger yaninda kendimizi nefs yonunden gelistirecek etkenler olmazsa diye ekliyorum
Ne dersiniz?
Baki Selam
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Re: ney sesi insanı değiştirir mi?

İleti fahri » 04 Haz 2011, 17:47

Kesinlikle katılıyorum çok güzel bir tespit. Salih Bilgin Hocanın bir sohbetini dinlemiştim, neyzen olmanın sadece ney üflemek olmadığından bahsediyordu. Neyzenlik bir yaşam tarzıdır diyor. Neyzen , duruşuyla, yaşantısıyla toplumda örnek bir insan olmalı diyor. Bir gün bir sebebten neyzenin elinden neyi alındığı vakit, neyzenin yapacak çok şeyi olması gerekir diyor. Örneğin bir hat, ebru, tesbih, tezhip sanatıyla uğraşmalı diyor. Bu örnek benim çok hoşuma gitmişti örneğin bir neyzen pantolon dikmesini bilmeli, mutfağa girdiğinde soğanı ince ince doğrayabilmeli diyor.Ve ilk okuyacağı kitap Kuran-ı Kerim olmalı diyor. Velhasıl ney üflemenin neyzenliğin sadece bir bölümünü oluşturduğunu söylüyor. O yüzden ney üfleyen bir kimse, bir toplulukta neyzenim derken bunları aklından geçirmesi lazım...Neyzen olabilmek duasıyla...
Eyvallah...
fahri

Yasadiginiz sehir: Sakarya

İleti Fakir » 04 Haz 2011, 18:03

Eyvallah
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti neyhane » 05 Haz 2011, 00:35

fahri yazdı:Kesinlikle katılıyorum çok güzel bir tespit. Salih Bilgin Hocanın bir sohbetini dinlemiştim, neyzen olmanın sadece ney üflemek olmadığından bahsediyordu. Neyzenlik bir yaşam tarzıdır diyor. Neyzen , duruşuyla, yaşantısıyla toplumda örnek bir insan olmalı diyor. Bir gün bir sebebten neyzenin elinden neyi alındığı vakit, neyzenin yapacak çok şeyi olması gerekir diyor. Örneğin bir hat, ebru, tesbih, tezhip sanatıyla uğraşmalı diyor. Bu örnek benim çok hoşuma gitmişti örneğin bir neyzen pantolon dikmesini bilmeli, mutfağa girdiğinde soğanı ince ince doğrayabilmeli diyor.Ve ilk okuyacağı kitap Kuran-ı Kerim olmalı diyor. Velhasıl ney üflemenin neyzenliğin sadece bir bölümünü oluşturduğunu söylüyor. O yüzden ney üfleyen bir kimse, bir toplulukta neyzenim derken bunları aklından geçirmesi lazım...Neyzen olabilmek duasıyla...
Eyvallah...

Eyvallah
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti neyzeden » 10 Ağu 2011, 13:04

Size katılıyorum hocam dediğiniz gibi "Ney sazi yaninda eger insan baska kaynaklardan faydalanmiyorsa maalesef NEYgibi ici bos oluyor." Tek nefes üfleyen herkes kendini neyzen biliyor.. Bence de Ney üflemenin yanında ilmini ve imanını arttırıcı birşeyler yapmalı.. Tasavvuf olabilir mesela aşkı arttıran ve aşka daldıran bir yol bence..
Hakiki aşık olup hakkıyla ney üfleyip gerçek neyzeden olabilmek niyazıyla...
neyzeden

İleti Fakir » 24 Ağu 2011, 15:30

neyzeden yazdı:Size katılıyorum hocam dediğiniz gibi "Ney sazi yaninda eger insan baska kaynaklardan faydalanmiyorsa maalesef NEYgibi ici bos oluyor." Tek nefes üfleyen herkes kendini neyzen biliyor.. Bence de Ney üflemenin yanında ilmini ve imanını arttırıcı birşeyler yapmalı.. Tasavvuf olabilir mesela aşkı arttıran ve aşka daldıran bir yol bence..

Eyvallah,
Isin bir de kotu yani var. Bazilari kendilerini oyle inandiriyorki NEY uflemenin kendilerini kurtaraclarina. Digerlerini gaflette dahi gorenlerle bile tanistim. Allah dogru yoldan ayirmasin
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti tasmanian devil » 24 Ağu 2011, 17:49

Fakir yazdı:
neyzeden yazdı:Size katılıyorum hocam dediğiniz gibi "Ney sazi yaninda eger insan baska kaynaklardan faydalanmiyorsa maalesef NEYgibi ici bos oluyor." Tek nefes üfleyen herkes kendini neyzen biliyor.. Bence de Ney üflemenin yanında ilmini ve imanını arttırıcı birşeyler yapmalı.. Tasavvuf olabilir mesela aşkı arttıran ve aşka daldıran bir yol bence..

Eyvallah,
Isin bir de kotu yani var. Bazilari kendilerini oyle inandiriyorki NEY uflemenin kendilerini kurtaraclarina. Digerlerini gaflette dahi gorenlerle bile tanistim. Allah dogru yoldan ayirmasin

Amiiiin..
Ben neyden sonra biraz da olsa değiştim ama :) eskiden herkes sen yedi aylık mısın derdi bana. ne kadar dokuz ay on günlük olsam da gülerdim evet derdim :) dün bi arkadaşım bana sendeki sabır bende yok ki dedi o kadar şaşırdım ki hemen bi arkadaşıma anlattım tek sesle başımızı şişirdiğin çok oldu ama yine de iyi ki başlamışsın neye bak değişimi tek fark eden ben değilmişim dedi :) bunda neyin sesi mi etkilidir bilmiyorum ama bazı noktalarda ben neyzen olmak istiyorsam bunu böyle yapmalıyım diyebiliyorum o yüzden inşallah elimden hiç düşürmeden devam ederim neyime :)
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

İleti @semerkand@ » 30 Arl 2011, 23:14

inşallah GERÇEK neyzen oluruz.. Amiin
@semerkand@

Yasadiginiz sehir: Tekirdağ
Bulunduğu_ilçe: * Çerkezköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 25 Ağu 1978

İleti hasanayrilmis » 20 Oca 2013, 22:18

Neyi bir enstrumandan öte bir manevi iklim kapısının anahtarı olarak görmeliyiz. Bizi derin manevi duygulara sevketmeli. Vel hasıl Neyi Mevlana gibi anlamalı...
Hasan AYRILMIŞ
Kullanıcı avatarı
hasanayrilmis
Rize Sorumlusu
Rize Sorumlusu

Yasadiginiz sehir: Rize
Bulunduğu_ilçe: * Pazar İlçesi
Dogum_Tarihi: 15 Tem 1983

Edebiyat ve NEY

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir