Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Bu konserin anlamı başka! ZUHURAT

Basında Ney, neyzenler ve musiki hakkındaki haberlerimizi burada toplayalım.

Bu konserin anlamı başka! ZUHURAT

İleti Fakir » 12 May 2011, 18:10

“Geçtigimiz Pazar Altunizade Kültür Merkezinde Gönüllüler Derneği’nin öncülüğünde verilen muhtesem bir konser dinledik. Zuhurat Grubu’nun verdigi konserdeki asıl amaç, bu konserin gelirleri ile Nijer’e bir Su kuyusu açtırmaktı.
Resim
Konser öncesi‚‘Nijer‘ fotograf sergisi ziyaretçilere oradaki hayata dair görsel bilgi verirken Nijer’e gönüllü giden ve yüzlerce ameliyat gerceklestiren doktorlardan bazıları da Slayt sunum eşliğinde oradaki zor hayat şartlarından, hastalıklardan ve ihtiyaçlardan bahsettiler.

Gelirlerin tamamının Nijer’e bağışlandığı konserde nice güzelliklerin zuhur etmesine sebep olan Zuhurat grubu sahne aldı.
Zuhurat grubu alışılmışın dışında, 1980 Gaziantep doğumlu Serkan Kamacı ve 1985 Kayseri doğumlu Bekir Şahin Baloğlu insanlığı dertlerini dert edinmis iki genç sanatkardan oluşuyor.

Tanışmamız tamamen zuhurat

İkisi de müzikle çocuk yaşta tanışan, konservatuar mezunu ve yine bu alanda yüksek lisanslarını yapan, özelde de çok samimi gönül dostları olan ikili tanışmalarını ‚‘tam bir zuhurat‘ olarak tanımlarken ‚‘neyler neylerse güzel eyler‘ sende gel‚ ”zuhurata tâbi ol” diyor. Bekir Şahin Baloğlu ve Serkan Kamacı yurt içi ve yurt dışı sayısız turneye katılmıs, konser vermis ve vermektedir. Başarıya ve hizmete doymayan sanatkarlar, ayrıca nice güzel sanatkarın da yetişmesine katkıda bulunmakta ve yeteneklere kurs vermektedirler.

Sanatkarlar misafirleri selamladıktan ve hosgeldiniz dedikten sonra Nijer ve Afganistan gibi yoksul ülkelerin çektiği sıkıntıların sabahlara kadar anlatılsa yetmeyeceğini ve yine bizim sabahlara kadar şükretsek yetmeyeceğini hatırlatarak insanlar arasındaki açığın ne boyutta olduğuna ve neler yapmamız hususuna da dikkat çekmis oldular. Zuhurat Nijer’de en büyük sıkıntılardan birinin susuzluk olduğunu düsündüklerini ve birşeyler yapalım derken bu güzel dinleti fikrinin zuhur ettiğini söylediler.

Serkan Kamacı ‚ “konser bahane, hizmet etmektir asil gaye” anlamına gelen konuşmasını yaparken biz de muhabbete vasıl olduk ve dinleti eşliğinde dostu görmek için bahane edilen kahvenin tadını damağımızda hissettik.
Resim
Nijer’in susuzlugunu konu alan ve hayır amaçlı yapılan‚ Zuhurat Konserinde Neyzen Serkan Kamaci ve Udi Bekir Şahin Baloğlu dinleyenlerin yürek tellerine öyle bir dokundular ki her biri abası tutuşmus derviş gibi ‚”yandım ya Resulullah” deyip, Zuhurat’ı ayakta alkısladılar ve bu gözyaşları aşki ummandır Nijer’e bir su kuyusu olur mu umuduyla bağışta bulundular.

Ezan-ı Muhammedi sabâ ile başlar

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü konserde Ezan okunurken dinletiye ara veren Zuhurat dinleyicilere okunan Ezani Muhammediye’nin makamı nedir gibi sorular yönelterek bilenlere hediyeler verdiler. Program sonunda Gönüllüler Derneği sanatkarlara plaket takdim ettiler.

Cemalinle ferahnak et ki yandım ya Rasulallah

Dinleyiciler hazır ‚ “yandım” demis iken Kamacı ve Baloğlu da bizlere Yanan Dede/ Yaman Dede’nin yanarak hidayete erişinin hikayesini anlattılar.

Asil adı Diyamandi olan Yaman Dede Rum kökenli ortodoks bir aileden gelmektedir; ilk öğretimde hocası tahtaya mesnevinin aşağıdaki ilk beyitlerini yazınca Diyamandi’nin içini yakan aşk ateşi onun hidayetine vesile olur ve Yaman Dede ‚‘yandım‘ diyerek sarsılır, ayağa kalkar..

Bişnev in çün şikayet mî küned / Ez cüdâyîhâ hikayet mî küned
Kez neyistân ta mera bebrideend / Ez nefirem merd ü zen nalideend
Dinle neyden ki hikayet etmede/Ayrılıklardan şikayet etmede…
Aşk ateşiyle Yanan Dede Peygamber Efendimiz için bir nutku nutk-u şerif yazıyor:
Gönül hûn oldu şevkinden boyandım ya Rasûlallah
Nasıl bilmem bu nîrana dayandım ya Rasûlallah
Ezel bezminde bir dinmez figandım ya Rasulallah

Baloğlu ve Kamacı ise ‘Allah onun yanmıslığının himmetiyle Nijer’deki kardeslerimizin yanmışlığını giderir inşallah.’ diye niyazda bulundular.

Bizde deriz ki:

Allah Su Kuyusu yaptiran ve aşk ateşiyle yananlardan razı olsun. Zuhurat daha nice güzelliklerin zuhur etmesine sebep olsun.. Amel defterleri kapanmasın…

Tuba Aydemir
HaberKültür.Net
Resim
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

Re: Bu konserin anlamı başka! ZUHURAT

İleti neyhane » 12 May 2011, 22:45

Fakir yazdı:“Geçtigimiz Pazar Altunizade Kültür Merkezinde Gönüllüler Derneği’nin öncülüğünde verilen muhtesem bir konser dinledik. Zuhurat Grubu’nun verdigi konserdeki asıl amaç, bu konserin gelirleri ile Nijer’e bir Su kuyusu açtırmaktı.
Resim
Konser öncesi‚‘Nijer‘ fotograf sergisi ziyaretçilere oradaki hayata dair görsel bilgi verirken Nijer’e gönüllü giden ve yüzlerce ameliyat gerceklestiren doktorlardan bazıları da Slayt sunum eşliğinde oradaki zor hayat şartlarından, hastalıklardan ve ihtiyaçlardan bahsettiler.

Gelirlerin tamamının Nijer’e bağışlandığı konserde nice güzelliklerin zuhur etmesine sebep olan Zuhurat grubu sahne aldı.
Zuhurat grubu alışılmışın dışında, 1980 Gaziantep doğumlu Serkan Kamacı ve 1985 Kayseri doğumlu Bekir Şahin Baloğlu insanlığı dertlerini dert edinmis iki genç sanatkardan oluşuyor.

Tanışmamız tamamen zuhurat

İkisi de müzikle çocuk yaşta tanışan, konservatuar mezunu ve yine bu alanda yüksek lisanslarını yapan, özelde de çok samimi gönül dostları olan ikili tanışmalarını ‚‘tam bir zuhurat‘ olarak tanımlarken ‚‘neyler neylerse güzel eyler‘ sende gel‚ ”zuhurata tâbi ol” diyor. Bekir Şahin Baloğlu ve Serkan Kamacı yurt içi ve yurt dışı sayısız turneye katılmıs, konser vermis ve vermektedir. Başarıya ve hizmete doymayan sanatkarlar, ayrıca nice güzel sanatkarın da yetişmesine katkıda bulunmakta ve yeteneklere kurs vermektedirler.

Sanatkarlar misafirleri selamladıktan ve hosgeldiniz dedikten sonra Nijer ve Afganistan gibi yoksul ülkelerin çektiği sıkıntıların sabahlara kadar anlatılsa yetmeyeceğini ve yine bizim sabahlara kadar şükretsek yetmeyeceğini hatırlatarak insanlar arasındaki açığın ne boyutta olduğuna ve neler yapmamız hususuna da dikkat çekmis oldular. Zuhurat Nijer’de en büyük sıkıntılardan birinin susuzluk olduğunu düsündüklerini ve birşeyler yapalım derken bu güzel dinleti fikrinin zuhur ettiğini söylediler.

Serkan Kamacı ‚ “konser bahane, hizmet etmektir asil gaye” anlamına gelen konuşmasını yaparken biz de muhabbete vasıl olduk ve dinleti eşliğinde dostu görmek için bahane edilen kahvenin tadını damağımızda hissettik.
Resim
Nijer’in susuzlugunu konu alan ve hayır amaçlı yapılan‚ Zuhurat Konserinde Neyzen Serkan Kamaci ve Udi Bekir Şahin Baloğlu dinleyenlerin yürek tellerine öyle bir dokundular ki her biri abası tutuşmus derviş gibi ‚”yandım ya Resulullah” deyip, Zuhurat’ı ayakta alkısladılar ve bu gözyaşları aşki ummandır Nijer’e bir su kuyusu olur mu umuduyla bağışta bulundular.

Ezan-ı Muhammedi sabâ ile başlar

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü konserde Ezan okunurken dinletiye ara veren Zuhurat dinleyicilere okunan Ezani Muhammediye’nin makamı nedir gibi sorular yönelterek bilenlere hediyeler verdiler. Program sonunda Gönüllüler Derneği sanatkarlara plaket takdim ettiler.

Dinleyiciler hazır ‚ “yandım” demis iken Kamacı ve Baloğlu da bizlere Yanan Dede/ Yaman Dede’nin yanarak hidayete erişinin hikayesini anlattılar.

Asil adı Diyamandi olan Yaman Dede Rum kökenli ortodoks bir aileden gelmektedir; ilk öğretimde hocası tahtaya mesnevinin aşağıdaki ilk beyitlerini yazınca Diyamandi’nin içini yakan aşk ateşi onun hidayetine vesile olur ve Yaman Dede ‚‘yandım‘ diyerek sarsılır, ayağa kalkar..

Bişnev in çün şikayet mî küned / Ez cüdâyîhâ hikayet mî küned
Kez neyistân ta mera bebrideend / Ez nefirem merd ü zen nalideend
Dinle neyden ki hikayet etmede/Ayrılıklardan şikayet etmede…
Aşk ateşiyle Yanan Dede Peygamber Efendimiz için bir nutku nutk-u şerif yazıyor:
Gönül hûn oldu şevkinden boyandım ya Rasûlallah
Nasıl bilmem bu nîrana dayandım ya Rasûlallah
Ezel bezminde bir dinmez figandım ya Rasulallah

Baloğlu ve Kamacı ise ‘Allah onun yanmıslığının himmetiyle Nijer’deki kardeslerimizin yanmışlığını giderir inşallah.’ diye niyazda bulundular.

Bizde deriz ki:

Allah Su Kuyusu yaptiran ve aşk ateşiyle yananlardan razı olsun. Zuhurat daha nice güzelliklerin zuhur etmesine sebep olsun.. Amel defterleri kapanmasın…

Tuba Aydemir
HaberKültür.Net
Resim

Eyvallah Hocam.
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

İleti Fakir » 20 May 2011, 21:06

gorevimiz
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti emrea » 07 Haz 2011, 16:23

bambaşka bir konserdi.18 haziranda da olacak inşallah. Aklınızda bulunsun.
Okyanusda tek bir damla misali.
emrea
Moderatör
Moderatör

İleti Fakir » 08 Haz 2011, 21:15

eyvallah
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti neyhane » 09 Haz 2011, 15:37

emrea yazdı:bambaşka bir konserdi.18 haziranda da olacak inşallah. Aklınızda bulunsun.

Eyvallah
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti emrea » 11 Haz 2011, 11:42

18 haziranda aman kaçırmayın Serkan abiyle konuştum. her zamanki gibi çook güzel olacak.
Okyanusda tek bir damla misali.
emrea
Moderatör
Moderatör

İleti tasmanian devil » 13 Tem 2011, 16:09

Çok geç haberim olmuş olsa da amaca gerçekten hayran kaldım. Düşünenlerden Allah razı olsun
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

İleti neyhane » 13 Tem 2011, 18:59

tasmanian devil yazdı:Çok geç haberim olmuş olsa da amaca gerçekten hayran kaldım. Düşünenlerden Allah razı olsun

Hocam o zaman sizi sık sık sayfamıza bekleriz ;) yeni oluşumdan, yeni organizasyonlardan bilginiz olur. sizide sayfamızda görmekten mutluluk duyarız.

Muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti tasmanian devil » 13 Tem 2011, 21:24

Üstadım normal şartlar altında başınızın belasıyım kurtulamazsınız benden ama şu aralar uzun bir süredir uğrayamıyorum :(
ama geri döndüm artık burdayım :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

Sonraki

Basında Ney

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir