Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Nasıl mevlevi olunur?

Mevlevi Ayinleri hakkindaki herşeyi bu bölüm altında paylaşabiliriz

Nasıl mevlevi olunur?

İleti neyhane » 09 Nis 2011, 09:41

Selamlar

Mevlevilik bir tarikattir, gelenek degildir ama dedigin gibi gelenek haline getirenlerde muvcuttur.
Mevlevi olmak icin o tarikat uyeleriyle muhabbet etmen ve seyhleriyle gorusmen lazim.

O.T Inancer bu isin ileri gelenlerinden oldugu soylenir, sanirim onu suanda SEyh olarak goruyorlar, Umutrehberinin muzik kutusundaki Omer beyin okudugu siire bakarsaniz SEYH diye hitap etmisler. Onun icin direk kendisine sorulabilir.

Hindistanda, Amerikada ise bu tarikat iyice sapitmis bir durumda maalesef. Turkiyede de ayni duzeye geleceginden korkuyorum.
Sozum meclisten disari, arkadaslarin dedigi gibi durum vahim, Cleveland`a gelen dervis diye kendini lanse eden ve donen insanlarin dinle diyanetle yakindan iliskileri yok idi. Namazsiz bu insanlardan ne kadar mevlevi olur siz dusunun.

Bunun disinda Mevleviligi hakkiyla yasayan insanlari es gecmemek gerek. Lakin onlari bulmak cok kolay olmasa gerek cunku fazla kendilerini gostereceklerini sanmiyorum.

Kendi Sahsi dusuncem ise, Efendimiz (sav)in Ney sazi hakkinda, veya sema hakkinda bir hadisini duymadim. Bizim Sablon (ornek) alacagimiz TEK ZAT O dur (sav). Hz. Mevlana`ninda Sunnet disinada yasadigini, ve sunnet disinda hareket ettigini hic sanmiyorum. O zaman NEY sazina da NEy sazi kadar deger verilme taraftariyim, gereksiz kutsamalar yapilmasi bazi avamin yanlis anlamasina ve onlarin belirli sure artik opup basina koymadan, bir fatiha okumadan ney uflemeye baslamama gibi bidatlarin dogmasina sebeb olabilir diye dusunuyorum. Bu bidatlar zararsiz gibi gozuksede belirli sure sonra degise degise ayri bir din halini alabilir ki Amerikada ki olay bu. Onlar Biz musluman degiliz biz SUFI yiz diyorlar.

Neyse bu konu uzerinde cok sey yazilir sanirim simdi. Benimkisi kendi gorusum. sizlerde kendi goruslerinizi birbirimzi kirmadan paylasalim. Herkesin gorusune saygi duyalim, katilmasak bile.

Uslubumuzda: "Arkadasim boyle dusunuyorsun da bende bak boyle boyle dusunuyorum" seklinde olursa cok daha erimli olur kanaatindeyim

Baki Selam
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Re: Nasıl mevlevi olunur?

İleti Aziz Dede » 21 Tem 2011, 10:25

Güzel bir yazı ve konu olmuş eyvallah .

Tamamiyle katılıyorum , ney bazı kişilerce adeta dîni bir meta olarak görülmekte . Dîni bir enstruman olamaz,tasavvufî olabilir.

Burada da tasassvuf ve mistizm i birbirine karıştırma meselesi karşımıza çıkıyor ...

Ney geleneği göreneği olan bir enstrumandır diğer sazlara benzemez doğrudur ne mutlu bize . Kıymetini bilelim yıpratmayalım ...

Aşk ı niyâz ederim
Kullanıcı avatarı
Aziz Dede

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Büyükçekmece İlçesi
Dogum_Tarihi: 16 Ekm 1979

İleti Fakir » 21 Tem 2011, 15:26

Paylaşım için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti cidelimehmet » 04 Eyl 2011, 23:07

Teşekkürler...
Cidelimehmet
Cmy
Kullanıcı avatarı
cidelimehmet
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Beykoz İlçesi
Dogum_Tarihi: 25 Oca 1988

İleti Fakir » 14 Eyl 2011, 05:33

Bu konunun sabitlenmesi bile güzel olabilir
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

Mevlevi Ayinleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir