Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Neyzen Nasıl olmalıdır?

Arkadaşlar gelin ahlakımızı tartalım

Neyzen Nasıl olmalıdır?

İleti neyhane » 09 Nis 2011, 08:54

Selamlar Arkadaşlar

Neyzenler camiasına girdimgireli çok zorluklarla karşılaştığımdan olacak sanırım. Böyle bir başlık açma gereği duyduk.
İlk lakırtı ise bu fakirden olsun dedik ve söze başladık. Devamını umarım siz getirirsiniz.

Sizce Neyzen nasıl olmalıdır? Ahlaki yönden olayı ele alalım.

Hani hem sıkışınca RUMİ, Mesnevi diyoruz ya! gerçekten o ahlakta mıyız?
Sadece Neyzen adayları değil en usta Neyzenden herkesin kendisine sorması gereken bir soru olduğunu düşünüyorum.
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Re: Neyzen Nasıl olmalıdır?

İleti güzeran » 23 May 2011, 22:09

"Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" denmiş ya...Bu beşer olmakla ilgili belki de...Eğer neyzenlikten bahsediyorsak eleğimizin gözenekleri iyice daralmalı..Ya da yatayda ayağımızın basacağı temel bu olmalı, dikeyde ise daha da ince düşünerek irtifamızı sürekli yüseltebilmeliyiz...Çünkü neyzen/sanatkâr hayata farklı bakabilendir, aynı şeyden farklı şeyler görebilendir, yatayda elbet de bir beşerdir ama dikeyde mesafe alabilen biri olmalıdır ki farkı ortaya çıksın... Ya da şöyle izah edebiliriz belki de; uşşak perdesini segâhtan, buselikten ayırabilmelidir, nevadan dügaha inerken o pestleşmeyle içi yanmalıdır; aynı şekilde hayatın/hayatının içindeki nüansları, teferruattaki kemâlâtı hissedebilmelidir hayatın her vechesinde...

Evet bunu her şeyden evvel nefsimize tatbik edebilmeliyiz...bu da her olgunlaşma gibi uzun bir süreç istiyor...
güzeran
Moderatör
Moderatör

Yasadiginiz sehir: Kocaeli
Bulunduğu_ilçe: * İzmit İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1985

İleti neyhane » 23 May 2011, 23:33

güzeran yazdı:"Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" denmiş ya...Bu beşer olmakla ilgili belki de...Eğer neyzenlikten bahsediyorsak eleğimizin gözenekleri iyice daralmalı..Ya da yatayda ayağımızın basacağı temel bu olmalı, dikeyde ise daha da ince düşünerek irtifamızı sürekli yüseltebilmeliyiz...Çünkü neyzen/sanatkâr hayata farklı bakabilendir, aynı şeyden farklı şeyler görebilendir, yatayda elbet de bir beşerdir ama dikeyde mesafe alabilen biri olmalıdır ki farkı ortaya çıksın... Ya da şöyle izah edebiliriz belki de; uşşak perdesini segâhtan, buselikten ayırabilmelidir, nevadan dügaha inerken o pestleşmeyle içi yanmalıdır; aynı şekilde hayatın/hayatının içindeki nüansları, teferruattaki kemâlâtı hissedebilmelidir hayatın her vechesinde...

Evet bunu her şeyden evvel nefsimize tatbik edebilmeliyiz...bu da her olgunlaşma gibi uzun bir süreç istiyor...

Eyvallah hocam yüreğine sağlık
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Fakir » 24 May 2011, 01:44

evvela insan olmali
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti neyhane » 24 May 2011, 06:36

Fakir yazdı:evvela insan olmali

Çok doğru hocam ne olursa olsun kendini kimseden üstün görmemeli. Neyzen saygı, sevgi ve manevi konulara çok daha hassas olmalı.
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti tasmanian devil » 05 Haz 2011, 19:33

bence neyzen olmak isteyen insan ilk andan itibaren neyzen olduğunun farkında olmalıdır. ben neyzenim o yüzden bunu böyle yapmam gerekiyor diyebilmeli. ben kopya çekmekten bu şekilde kurtuldum :D bana yakışmaz artık diyebildiğim çok şey oldu. neyzen sıfatını güzel ismimin başında taşıyabilmek için daha kırk fırın ekmek yemem lazım :cry: ama pes etmek yok devam adiyoruz inşallah :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

İleti emrea » 07 Haz 2011, 16:16

tasmanian devil yazdı:bence neyzen olmak isteyen insan ilk andan itibaren neyzen olduğunun farkında olmalıdır. ben neyzenim o yüzden bunu böyle yapmam gerekiyor diyebilmeli. ben kopya çekmekten bu şekilde kurtuldum :D bana yakışmaz artık diyebildiğim çok şey oldu. neyzen sıfatını güzel ismimin başında taşıyabilmek için daha kırk fırın ekmek yemem lazım :cry: ama pes etmek yok devam adiyoruz inşallah :mrgreen:

yolunuz daim olsun..

Neyzen Olmak aslında 'Ney' olmaktır. Ney gibi sade ve aşk dolu olmaktır. (şahsen).
Okyanusda tek bir damla misali.
emrea
Moderatör
Moderatör

İleti Fakir » 08 Haz 2011, 21:15

NEY gibi olmak cok aklima yatmadi zira neyi ufleyen kisiye gore ney farkli sesler cikartir ve farkli ortamlarda. Her ney iyi olmayabilir. :)
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti emrea » 11 Haz 2011, 11:39

Fakir yazdı:NEY gibi olmak cok aklima yatmadi zira neyi ufleyen kisiye gore ney farkli sesler cikartir ve farkli ortamlarda. Her ney iyi olmayabilir. :)

Her İnsan da bir değildir ki zaten Üstadım ;)
Okyanusda tek bir damla misali.
emrea
Moderatör
Moderatör

İleti Fakir » 11 Haz 2011, 19:29

emrea yazdı:
Fakir yazdı:NEY gibi olmak cok aklima yatmadi zira neyi ufleyen kisiye gore ney farkli sesler cikartir ve farkli ortamlarda. Her ney iyi olmayabilir. :)

Her İnsan da bir değildir ki zaten Üstadım ;)

Kesinlikle oyle
Onun icin SABLON (ORNEK) alacagimiz herkes olmamali diye dusunuyorum. NEY olsun dersek iste hersey olabilir ve herseyin olmasi da bizim icin iyi olmayabilir :)
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

Sonraki

Neyzen Nasıl Olmalıdır?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir