Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Islam Dalp (y.islamdalp)

Bu bölümde 10 Soruda Neyforum Üyelerini tanıyoruz.

Islam Dalp (y.islamdalp)

İleti neyhane » 16 Nis 2011, 23:37

Lütfen formdaki gri yazıları değiştirmeyiniz, soruların altındaki mavi ok olan yere cevap verip daha sonra formu kayıt ediniz ve bize yollayınız.
İlginiz için teşekkürler
Neyforum.Biz

10 Soruda Neyforum Üyelerimizi tanıyoruz

Bu Programa katıldığınız için Neyforum ailesi olarak size teşekkür ederiz.
Amacımız birbirimizi çok daha yakından tanımak
islamdalp.jpg
islamdalp.jpg (113.53 KiB) 2042 defa görüntülendi

1-Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Lise son sınıf öğrencisiyim. Edebiyatla haşır neşirim. Yazılarım birkaç dergide yayımlandı. Fotoğraf çekmeyi severim. Çılgın denilebilecek ölçüde bir kitap kurduyum. Neyi tüm birikimleriyle birkilte tanımaya çalışıyorum . Koleksiyoncu sayılabilirim.Çalışmayı çok severim. Neyimin adı “Hicran”..

Neyforum.Biz Kullanıcı İsminiz: y.islamdalp
İsim: İslam
Soy isim: DALP
Doğum yeri: Kdz. Ereğli
Doğum Tarihi: 09.06.1992
Bulunduğunuz Şehir: Zonguldak
Mesleğiniz: Lise 4 Öğrenci

2-Ney ile tanışıklığınız nasıl başladı?

Aslında kafamdan dahi geçmiyordu fakat bir hocam bana bir “Ney” armağan etti ve büyük sevgi başladı işte....

3-Ne kadar zamandır ney sazı ile ilgileniyorsunuz?

Yaklaşık 1,5 senedir.

4-Öğrenme aşamasında hangi metodu kullanıyorsunuz?
(ney metod kitabı, internet sayfaları, bir ney üstadı, kendi kendime)

İlk önce kendi kendime başladım. Ama daha sonra Neyzen Melih Berse ile tanıştım. Bana her konuda yardımcı oldu. Zorlandığım bütün mevzularda yol gösterir sürekli...

5-Ney öğrenme aşamasında karşılaştığınız bir sorun oldumu? nelerdir?

İlk problem herkesin yaşadığı gibi ses çıkartma konusunda oldu. Yani her perdeden istenilen tam sesin çıkması. Nefesim yeterli değildi. Bunları hallettikten sonra gerisi geldi zaten...

6-Ney dışında başka enstrüman çalıyormusunuz? Hayir ise Neden başka bir saz değil de ney? Ney üflemeseydiniz hangi enstürmanı seçerdiniz?

Hayır. Neyden başka hiçbir enstrüman çalmıyorum. Ney ilahi nefestir. Kula daim Allah'ı hatırlatan bir sebeptir. Ney üflemeseydim sanırım rebab çalmayı denerdim.

7-Ney sizin için ne ifade ediyor? Sizce neyzen olmak nedir?

Ney benim her şeyim. Ayrılmak bile zor geliyor birkaç günlüğüne. Neyzen olmak neyin tüm perdelerinden doğru sesleri çıkartmak demek değildir yalnızca. Ona sadece “çalgıcılık” denir. Neyzen olmak hangi enstrümanın çalındığının farkında olmak, neyin hangi ısrırabı terennüm ettiğini bilmek, neyin arka planını ve sembollerini iyi tanımak, neyin temsil ettiği büyük kültür hazinesinin farkında olup, o kültür hazinesinden istifade etmeye çalışmaktır.

8- Sizce müzik nedir?

Kainatta binlerce ses var. Bu sesler insan müdahalesi olmadan eşsizdirler. Ama insan eli değdikten sonra bozulur, sırası karışır ve birer gürültüye dönerler. Bence müzik,bu seslerin gönüllere seslenen bir sırayla tabii ki de müzisyenin yorumuyla derlenme işidir. Müzik ruhu dinlendirmelidir....

9-Tavrından etkilendiğiniz bir neyzen var mı? Üflemekten en çok keyif aldığınız eser tipi hangisidir?
(klasik eserler, enstürmantal eserler, tasavvuf müziği, günümüz müziği)

Niyazi Sayın ilk sırada tabii ki. Ardından da onun öğrencisi ve benim hocam Melih Berse. Üflemekten keyif aldığım klasik eserler ve yansımalar grubunun parçaları...

10- Bütün bu ney sazı ile ilgilendiğiniz zaman içerisinde ne öğrendiniz? Ney size ne
kattı?

Kendi kültürümü yeniden tanıma fırsatı buldum. İçe dönük bir sefer düzenledim yani .Sabrı öğrendim. Hocamın deyişiyle “Nefes ve nefis terbiyesi” ni öğrendim. Ve en önemlisi Rabbimin gözünde değerimi ve acziliğimi idrak ettim.

Neyforum.BİZ ailesi adına Islam Dalp beyefendiye tesekkür ederiz

Tesekkürler
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

10 Soruda Neyforum Üyeleri

Kimler çevrimiçi