Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Ali Demir (alidemir)

Bu bölümde 10 Soruda Neyforum Üyelerini tanıyoruz.

Ali Demir (alidemir)

İleti neyhane » 16 Nis 2011, 23:49

Lütfen formdaki gri yazıları değiştirmeyiniz, soruların altındaki mavi ok olan yere cevap verip daha sonra formu kayıt ediniz ve bize yollayınız.
İlginiz için teşekkürler
Neyforum.Biz

10 Soruda Neyforum Üyelerimizi tanıyoruz

Bu Programa katıldığınız için Neyforum ailesi olarak size teşekkür ederiz.
Amacımız birbirimizi çok daha yakından tanımak
alidemir.jpg
alidemir.jpg (276.42 KiB) 2080 defa görüntülendi

1-Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Afyon doğumluyum, ilkokulu ve ortaokulun bir kısmını Afyon'da tamamlayıp sonrasına Denizli'de devam ettim. Denizli Er-bakır Fen Lisesi'ni bitirip küçükken de hayalini kurduğum Bilgisayar Mühendisliği mesleğine ilk adımı İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde atmış oldum; sene 2002. Üniversitedeki öğretim hayatım boyunca güzel fırsatlar çıktı önüme, kendini ilme adamış biri olmak istemiştim, çok şükür öyle oldu, 2008 de mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'nde araştırma görevlisi olarak yüksek lisansa başladım, yarı zamanlı olarak da Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü'nde vakit geçirmekteyim, hastanede ne işin var diye merak edebilirsiniz , tabi bu yeni bir iş alanı sayılabilir, bilgisayarda medikal görüntü işleme işleri...Bu iki iş halen devam etmekte, ama hayırlısıyla yakın zamanda mezun olup yeni denizlere yelken açmam söz konusu... heyecanla bekliyorum...

Neyforum.Biz Kullanıcı İsminiz: alidemir
İsim: Ali
Soy isim: Demir
Doğum yeri: Afyon
Doğum Tarihi: 1984
Bulunduğunuz Şehir: İstanbul
Mesleğiniz: Bilgisayar Mühendisi

2-Ney ile tanışıklığınız nasıl başladı?

Üniversite yıllarımdan beri öğrenmeyi heves ettiğim bir saz, sade yapısının yanında insanı insan yapan duygu yüklü serzenişlere kolaylıkla tercüman olabilmesi neyi ayrıcalıklı kılıyor bence. Neyzen Hakan Alvan'ı çok dinlerdim o yıllar. Ney öğrenmeme vesile olan değerli dostum, liseyi ve üniversiteyi birlikte okuduğum meslektaşım, aynı zamanda forum üyesidir, Kürşat Çınar. Gerçi ben kendisinden daha önce heves etmiştim, ama benden önce neyine sahip olmuş, kursa başlamış. Geçen senenin yazında bu haberi kendisinden alır almaz peşine takılıp ney öğrenmeye başlamış oldum. Kendisine vesile olup bana cesaret verdiği için teşekkürlerimi sunarım. Bu vesile ile değerli hocam Neyzen Ali Özkan Demir ile de tanışmış oldum, çok memnun oldum.

3-Ne kadar zamandır ney sazı ile ilgileniyorsunuz?

5-6 ay oluyor sanırım kursa başlayalı.

4-Öğrenme aşamasında hangi metodu kullanıyorsunuz?
(ney metod kitabı, internet sayfaları, bir ney üstadı, kendi kendime)

Değerli hocam Neyzen Ali Özkan Demir'in verdiği kursa devam etmekteyim. Arada kursu aksatsam da hocamın da gayretleriyle ilerlemeye devam ediyorum.

5-Ney öğrenme aşamasında karşılaştığınız bir sorun oldumu? nelerdir?

İyi gidiyor şimdilik. Nefesim aslında çok kuvvetli değildir, ama zamanla kuvvetlendiğimi hissediyorum.

6-Ney dışında başka enstrüman çalıyormusunuz? Hayir ise Neden başka bir saz değil de ney? Ney üflemeseydiniz hangi enstürmanı seçerdiniz?

Teknik anlamda müzikle ilgilenmeye ney ile başladım. Ney'in sade bir yapısı var, çözmesi zor olmakla birlikte kendime yakın hissetmemin asıl nedeni çözebileceğime inanmam. Müzik bilgim ve notalara aşinalığım az olduğu için akor gerektiren sazlar bana hep uzak oldu. Ney'in yapısal bir akor gerektirmemesi benim için önemli oldu. Tabi neye olan ilgim teknik sebeplerden ziyade manevi sebeplerdendir. Yapısal akor gerektirmeyen sazlardan kanun da ilgimi çekmekte, severek dinlemekteyim. Ney konusunda ilerledikten sonra ikincil olmak kaydıyla kanun öğrenmeye yeltenebilirim.

7-Ney sizin için ne ifade ediyor? Sizce neyzen olmak nedir?

Ney benim için birlikte vakit geçirmekten hoşlandığım bir dost gibi oldu, asıl dostların yeri ayrı tabi
Neyzen olmak, olmadan bilinmez herhalde haddime değil şu an.

8- Sizce müzik nedir?

Müzik aslında bir tür ifade biçimi gibi düşünülebilir, iyisi de kötüsü de olabilir.

9-Tavrından etkilendiğiniz bir neyzen var mı? Üflemekten en çok keyif aldığınız eser tipi hangisidir?
(klasik eserler, enstürmantal eserler, tasavvuf müziği, günümüz müziği)

Neyzen Hakan Alvan'ı üniversite yıllarından bu yana severek dinlerim, ama teknik anlamda tavrından etkilenmem şu aşamada mümkün değil sanırım, belki ben fark etmeden o tavırla üflüyorumdur

10- Bütün bu ney sazı ile ilgilendiğiniz zaman içerisinde ne öğrendiniz? Ney size ne
kattı?

Ney öğrenirken tabi ki Türk musikisinin temel yapısını ve güzelliklerini daha yakından tanıyıp öğrenmiş oluyorum. Daha işin başındayım üstelik. Daha ne güzellikler göreceğim kim bilir...

Neyforum.BİZ ailesi adına Ali Demir beyefendiye tesekkür ederiz

Teşekkürler
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

10 Soruda Neyforum Üyeleri

Kimler çevrimiçi