Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Mustafa Cıngı (mstfcng)

Bu bölümde 10 Soruda Neyforum Üyelerini tanıyoruz.

Mustafa Cıngı (mstfcng)

İleti neyhane » 16 Nis 2011, 23:52

Lütfen formdaki gri yazıları değiştirmeyiniz, soruların altındaki mavi ok olan yere cevap verip daha sonra formu kayıt ediniz ve bize yollayınız.
İlginiz için teşekkürler
Neyforum.Biz

10 Soruda Neyforum Üyelerimizi tanıyoruz

Bu Programa katıldığınız için Neyforum ailesi olarak size teşekkür ederiz.
Amacımız birbirimizi çok daha yakından tanımak
mustafacingi.jpg
mustafacingi.jpg (77.44 KiB) 2392 defa görüntülendi

1-Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Mustafa Cıngı. 84 doğumluyum. 14 yıl İstanbul’ da ikamet ettikten sonra memleketim olan Kayseri’ ye yerleştim. Halen Erciyes Üniversitesi’ nde doktora çalışmalarımı yürütmekteyim. Ana sayfam: www.myspace.com/mustafacingi

Neyforum.Biz Kullanıcı İsminiz: mstfcng
İsim: Mustafa
Soy isim: Cıngı
Doğum yeri: Kayseri
Doğum Tarihi: 31.12.1983
Bulunduğunuz Şehir: Kayseri
Mesleğiniz: Öğrenci

2-Ney ile tanışıklığınız nasıl başladı?

Gitar çalmaya niyet etmiştim. Can dostumun “bu kayıtları dinle, içinde güzel gitar nağmeleri var” diyerek Bab-ı Esrar albümünü vermesi ve oradaki eserleri dinlemem ile ney ateşi içime düştü. İşim de rast gitti, kısa zamanda hem enstürmanımı, hem de hocamı buldum ve üflemeye başladım.

3-Ne kadar zamandır ney sazı ile ilgileniyorsunuz?

2004 yılından beri ney üflemekteyim.

4-Öğrenme aşamasında hangi metodu kullanıyorsunuz?
(ney metod kitabı, internet sayfaları, bir ney üstadı, kendi kendime)

www.neyzen.com adresindeki ney metodundan hayli yararlandım. Ama Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’ nda iki yıl Mustafa Demir ve Mehmet Erkara Hocalarım ile meşk ettim. Sonrasında Hakkı Tekin hocamız ile meşke devam ettim. Mustafa Demir Hocam ile meşke devam etmekteyiz. Ayrıca Niyazi Sayın ve ekolündeki üstadların kayıtlarını bol bol dinledim, dinlemekteyim…

5-Ney öğrenme aşamasında karşılaştığınız bir sorun oldumu? nelerdir?

Kursların verildiği tarihler ve saatler haricinde hiç problem yaşamadım diyebilirim. Hep işim rast gitti.

6-Ney dışında başka enstrüman çalıyormusunuz? Hayir ise Neden başka bir saz değil de ney? Ney üflemeseydiniz hangi enstürmanı seçerdiniz?

Çok az gitar çalabiliyorum. Ney üflemeseydim klarnet çalmayı isterdim. Tanburu da unutmamak lazım. Hala bu iki enstürmanı da çalma niyetindeyim ama öncelikle ney tabiki. Tanburu ney in tabiri yerinde ise kankası olarak düşündüğüm ve ikisini bir bütün olarak gördüğüm için çalma isteğindeyim. Klarnetin de sesi hoşuma gitmekte.

7-Ney sizin için ne ifade ediyor? Sizce neyzen olmak nedir?

Neyin benim için ne ifade ettiğinin adını koyamıyorum. Ama ney üflemediğim bir yaşamı asla düşünmek istemiyorum. Allah göstermesin. Neyi iyi üflemek neyzen olmaya yetemez benim düşünceme göre. İnsan-ı Kamil olmak lazım.

8- Sizce müzik nedir?

Kişinin icra ettiğinde ya da dinlediğinde, kendisini yöneldiği hedefin yolunda ilerlemesini sağlayan bir uzay mekiğidir.

9-Tavrından etkilendiğiniz bir neyzen var mı? Üflemekten en çok keyif aldığınız eser tipi hangisidir?
(klasik eserler, enstürmantal eserler, tasavvuf müziği, günümüz müziği)

Niyazi Sayın, Sadreddin Özçimi ve Murat Salim Tokaç en çok dinleyip örnek aldığım neyzenlerdir. Klasik saz eserlerini ve enstürmental eserleri üflemeyi çok seviyorum.

10- Bütün bu ney sazı ile ilgilendiğiniz zaman içerisinde ne öğrendiniz? Ney size ne
kattı?

Bu sorunun cevabı malumun ilamıdır ama kısaca beni daha dikkatli davranmaya, az konuşup çok dinlemeye, bol okumaya ve ibadetlerimi yerine getirmemde gayretli olmaya sevketti.

Neyforum.BİZ ailesi adına Mustafa Cıngı beyefendiye tesekkür ederiz

Tesekkürler
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

10 Soruda Neyforum Üyeleri

Kimler çevrimiçi