Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Mustafa Yuksel (Amak-i.hayal )

Bu bölümde 10 Soruda Neyforum Üyelerini tanıyoruz.

Mustafa Yuksel (Amak-i.hayal )

İleti neyhane » 16 Nis 2011, 23:59

Lütfen formdaki gri yazıları değiştirmeyiniz, soruların altındaki mavi ok olan yere cevap verip daha sonra formu kayıt ediniz ve bize yollayınız.
İlginiz için teşekkürler
Neyforum.Biz

10 Soruda Neyforum Üyelerimizi tanıyoruz

Bu Programa katıldığınız için Neyforum ailesi olarak size teşekkür ederiz.
Amacımız birbirimizi çok daha yakından tanımak
mustafayuksel.jpg
mustafayuksel.jpg (90.18 KiB) 2405 defa görüntülendi

1-Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mustafa. 22 yaşındayım ve Ankara'da ikâmet etmekteyim. Erciyes Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunuyum.

Neyforum.Biz Kullanıcı İsminiz: Amak-i.hayal
İsim:  Mustafa
Soy isim: Yüksel
Doğum yeri: Ankara
Doğum Tarihi: 03.05.1988
Bulunduğunuz Şehir: Ankara
Mesleğiniz: Öğrenci

2-Ney ile tanışıklığınız nasıl başladı?

Neyi elime alıp dudaklarımda başpareyi hissetmediğim zaman kendimi ney ile tanışmış olarak görmüyorum. Bu yüzden benim tanışıklığım değerli Ney yapımcısı Yusuf Dönmez'in maddi karşılık beklemeksizin samimi yönelişime karşın göndermiş olduğu Ney'i kargosundan alıp, gül kokusunu hissettiğimde başladı.

3-Ne kadar zamandır ney sazı ile ilgileniyorsunuz?

Yaklaşık 2 yıl.

4-Öğrenme aşamasında hangi metodu kullanıyorsunuz?
(ney metod kitabı, internet sayfaları, bir ney üstadı, kendi kendime)

Kayseri'de değerli Neyzen hocamız Dr.Hakkı Tekin ile birlikte "meşk usulü" çalışmalara katıldım haftasonları. Bire bir özel dersler olmadı, haftasonları aldığım feyzi haftaiçi "kendi kendime" pekiştirmeye çalıştım.

5-Ney öğrenme aşamasında karşılaştığınız bir sorun oldumu? nelerdir?

Evet Neyime gereken özeni ve doğru bakımı sunamadım. Yağlayamadım bile, çünkü öğrenciydim ve param yoktu ) Ama ne hikmettir ki hiç yağlayıp bakım yapmama rağmen performansı çok iyi İnşAllah yeni bir ney alacağım bir kaf hafta içinde Ona çok çok iyi bakacağım.

6-Ney dışında başka enstrüman çalıyormusunuz? Hayir ise Neden başka bir saz değil de ney? Ney üflemeseydiniz hangi enstürmanı seçerdiniz?

Eğer "insan sesi" enstrüman terimi dâhilinde ise evet diyebilirim Aslında her enstrümanı çalmak isterdim, müzik konusunda biraz pis boğazım doğrusu. Bütün üflemeliler ( kaval, kavala, mey, zurna ) , yaylılar ( ki özellikle keman ), telliler ( tanbur, ud, saz, cümbüş ) ve diğerleri. Ney ile tanışıklığım "benim dileğimle" olmadı. O beni seçti, O beni sevdi, O bana yöneldi. Ve ben de bu yönelişi geri çevirmedim ki iyi ki de çevirmemişim.

7-Ney sizin için ne ifade ediyor? Sizce neyzen olmak nedir?

"İnsan"ı ifade etmekte. Sesler, çeşniler, makamlar, nağmelerde soyut olguları değil, "somut hakikâtlerin" musiki diliyle anlatımını hissettiriyor. Bir saba taksimi geçerken nacizâne evrenin başka bir noktasında bulunan bebek bir galaksinin umutla büyüdüğünü hissediyorum yine nacizâne veritabanım ölçüsünde. Bu açıdan kısıtlı bir ney ve neyzen değil, Âhâd ve Samed olan ney ve neyzene yönelmek gerekmektedir bana göre. Ki öyle bir Ney hocası seçilmelidir ki tüm kısıtlı, sınırlı vasıflardan kendisini kurtarabilmiş ve 'insan-ı kâmil' noktasında ÖZüne dönebilmiş olmalı. Fakat ne yazıktır ki günümüz ney hocaları , daha "sigaradan" dâhi geçememektedir ve bu da onların veritabanlarının ne kadar bahsettiğim hususlardan uzak olduğunu göstermektedir. Ve bu "sigara" hususu öyle bir hâl almıştır ki, nasıl ki piyasa sanatçıları içki içmeden ve ya beyne zararlı olabilecek maddeleri ( hap, esrar, sigara ) kullanmadan sahne almıyor ve ortamları hep bu maddelerin varlığı ile devam ediyorsa, aynı şekilde ney meşk ortamı da "sigara"dan dolayı kısmen de olsa aynı hâli barındırıyor. Yeni başlayan özellikle erkek neyzen adaylarında da "ayna nöronlardan" ötürü sigaraya yönelme eğilimi gözükmektedir. Biraz fazla gevezelik yaptım, velhasıl kelam, "Bu açıdan kısıtlı bir ney ve neyzen değil, Âhâd ve Samed olan ney ve neyzene yönelmek gerekmektedir ."

8- Sizce müzik nedir?

Âlemdir.

9-Tavrından etkilendiğiniz bir neyzen var mı? Üflemekten en çok keyif aldığınız eser tipi hangisidir?
(klasik eserler, enstürmantal eserler, tasavvuf müziği, günümüz müziği)

Ney ile tanışmadan evvelki musiki yaşantım 'Doğu' temelli feyz almıştı. Türküler, klasik arabesk gibi başlıklar altında Urfa, Mısır, Muş ve bunların yansımaları olan değerli sanatçıları dinlemekteydim. Klasik Musiki ile aram yalnızca piyasada görülen 'TSM' adı verilen popüler müzikten ibaretti. Ve Ney ile tanışıp Klasik Musiki ortamında bulunca kendimi şöyle söylendim gayrî-ihtiyâri : ' Yahu, benim Neyimde açığa çıkan nağmeler büyük ihtimal türkü ve/veya arabesk nağmeleri olur... '
Sonra garip bir şey oldu. Niyazi Sayın beni öyle bir etkiledi ki ve tabi aynı ekolde olan değerli hocam Hakkı Tekin, kendimi bir anda 'türkü ve arabesk' nağmeleri yapamayan ve yaptıklarından haz almayan bir hâlde buldum. O kadar derinden seslenilmiş ve derinlerden işleme tâbi olunmuş ki bu muhabbet beni bir anda çekti kendi tarafına. Sadrettin Özçimi, Ahmed Şahin gibi Niyazı Sayın ekolünden olan değerli musiki şahsiyetler de etkiledi tabi ki. Üflemekten en çok haz aldığım eser tipi ise - eser tipi sayılmasa da - 'taksim'lerdir. Ben tembel bir öğrenciyim işin doğrusu, bu yüzden nazariyata gereken yönelimi gösteremedim. Bir eseri notası ile okumak yerine yüreğimdeki neye dökmek her seferinde daha çekici geldi. Bu durum çok yanlış ve insan gelişimini kısıtlayan bir yöntem. Geç de olsa farkına vardım Musiki de pis boğaz olduğumu belirtmiştim, bu yüzden kategorize edemiyorum üflemekten ve dinlemekten haz aldığım eserleri.

10- Bütün bu ney sazı ile ilgilendiğiniz zaman içerisinde ne öğrendiniz? Ney size ne
kattı?

İnanır mısınız yoruldum Bu soruya da böyle uzun uzadıya cevap vermek isterdim fakat , kısa ve öz bir kaç cümle edeyim de doğru olanı yapmış olayım gevezelik yerine.

Ney benim içselliğime yönelip, "İKRÂ" hakikâti ile Sünnetullah tarafından silkelendiğim ve "ilme" yöneldiğim bir dönemde geldi. Onunla birlikte oldu ne öğrendiysem, onunla "bir"likte geliştik. Yaşadığım hâli onunla dile getirdim. Onunla dualar ettim, onunla salâtlar ikâme ettim. "BİR"liği bir nebze olsun O'nunla yaşadığımı düşünüyorum.

Neyforum.BİZ ailesi adına Mustafa Yuksel beyefendiye tesekkür ederiz

Tesekkürler
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

10 Soruda Neyforum Üyeleri

Kimler çevrimiçi