Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Tahir Aydogduun dilinden Kanun

Kanun Sazı

Tahir Aydogduun dilinden Kanun

İleti neyhane » 03 Nis 2011, 00:03

“...Hasan Ferit Alnar (1906-1978) , müzigimizde evrensellesmeye yönelirken geleneksel müzigimize en çok bagli kalan öncü bestecimizdir. Kendisi de usta bir kanun yorumcusu oldugundan bu çalgi için besteledigi konçerto iki kültürün birlesimini sergileyen ilk çalismalardan birisi olmustur... Tahir Aydogdu’nun her iki müzigi de iyi tanidigi, evrensel bir anlayis içinde kanun’u tüm incelikleriyle kullandigi duyuluyor...”
Evin Ilyasoglu/Cumhuriyet

“...Viyana’da bestecilik ve seflik egitimi gören kanun sanatçisi Hasan Ferit Alnar'in ve ( virtüöz ve büyüleyici kadanslarla Tahir Aydogdu tarafindan çalinan) Kanun Konçertosu hiçte kolay degildir. Örnegin kanun ve çellonun yavas kompozisyonundaki diyaloglari gibi Türk ve Bati müziginin yogun karisimi, eseri çok çekici kilmaktadir...”
Lieselotte Sauer - Kaulbach/Reinzeitung (Almanya)

.
“...Hakkinda çok olumlu yorumlar duydugum Tahir Aydogdu ve arkadaslarini dinlemek üzere Bozar’dayiz esim ve ben. Dinleti kemençe, kanun ve def destekli bir ney taksimi ile basladi. Sakin huzurlu, berrak yüz ifadelerinden müzisyenlerin kendi içlerinde barisik olduklari belli. Sertlik, asirilik, hirçinlik yok. Hiçbir zaman sele dönüsmeyecek, süzülerek akan su sesi gibi birikiyor, gönüllere musiki nagmeleri doluyor. Kendi öksürügüm sivrisinek gibi düstü gizem dolu salona!
…Sonra günes gibi girdi nagmeler gönüllere. Büyük alkis aldilar, sonra kanun solo yapti üstad. Parmak uçlarindan duygusallik fiskirdi adeta... Bir saatin sonuna dogru en hizli tempolu parçayi en sonda icra ettiler degerli üstad ve arkadaslari. Biz yorulmayiz der gibiydiler. Gözlerimi kapadim,biraktim kendimi o muhtesem ritmin dalgalarina. Insana bu denli degisik yogun duygular yasatan, çagrisimlar yaptiran böylesi güzel insanlara ne diyebilirim, tesekkürler, sagolun, iyi ki varsiniz!...”
Yakup Yurt/Damla (Belçika)

“...Tarih boyunca Türk Musikisi’ne en büyük hizmetleri vermis olanlar içinde, müzik disinda baska mesleklerin egitimiyle yetismis idealist amatörlerin sayisi oldukça yüksektir. Musikimizin en eski nota kaynagi Albert Bobovski ile Rauf Yekta Bey mütercim, Kantemir tarihçi, Suphi Ezgi askeri doktor, Arel hukukçu, eseri bu konserde ikinci defa olarak icra eden Tahir Aydogdu ise fizikçidir. Okuyucularimizi “Peki o zaman bu konservatuarlar ne ise yariyor?” sorusuyla basbasa birakirken, adlarini andigim bütün büyük amatörlere rahmetler diliyor, ‘olmaz’larla büyük azimle savasan ve müzigimizin yarinina ümit verici adimlarla yürüyen kanuni Tahir Aydogdu’yu bir kere daha tebrik ediyorum...”
Cinuçen Tanrikorur/Aksiyon

“...Hasan Ferit Alnar[‘in] bize kazandirdigi eserler arasinda, en ilginci, onun 1947 yilinda besteledigi ‘Kanun Konçertosu’dur. Bu güzel yapiti , ODTÜ Fizik mezunu olan Tahir Aydogdu’nun tertemiz ve ustalikli yorumunda dinledik.”
Daniyal Ariç/Milliyet Sanat

“....Kanunla ilk kez karsilasan Ukraynalilar ve salondaki diplomatik davetliler, ona büyük bir ilgi gösterdiler. Tahir Aydogdu’nun abartisiz ve yumusacik yorumunda Hasan Ferit Alnar’in yetistigi geleneksel müzigin renklerini ince ayrintilariyla dinledik.”
Evin Ilyasoglu/Cumhuriyet

"...Ankara'da Cem Mansur yönetimindeki CSO,Türk Beşleri'nden Ferid Alnar'ın(1906-1978)Kanun Konçertosunu seslendiren kanuni Tahir Aydoğdu'ya eşlik edecek.Aydoğdu'yu radyo ve televizyon programlarında Türk müziği konserlerini dinleyenler yakından tanır.Türk müziği dışında çalışmaları da vardır. Tahir Aydoğdu ilk solo albümü Hasret dışında değişik grup ve sanatçılarla 14 albüm yaptı.1999 yılında Sufi'den Flamenko'ya grubu ile de yurt içi ve dışında konserler verdi,albüm hazırladı.Alnar'ın kanun konçertosunun başarılı bir icracısı da kanuni Ruhi Ayangil'dir. İki sanatçının da icraları CD'ye kaydedildi..."
Doğan Hızlan/Hürriyet

"...İnönü'yü anma konserleri...
CSO,şef Cem Mansur yönetiminde bugün ve yarın "İsmet İnönü'yü anma konseri" verecek.ferid Alnar'ın kanun konçertosunun da seslendirileceği konserin solisti Tahir Aydoğdu...."
Sabah Ankara ilavesi

"...kanunla konçerto da çalınır..."
Milliyet Ankara ilavesi

"...Kanun ve batı müziği buluştu..."
Hürriyet Bursa ilavesi

"...Ferid Alnar'ı anma konseri: Türk Beşleri'nden Alnar,Antalya'da kendi konçertosuyla anıldı..."
TRT web sitesi

"...Changi Mai'de çalan kanun:
Tayland'da tanışma fırsatı bulduğumuz önemli bir isim de Tahir Aydoğdu idi. Daha önce Ferid Alnar'ın kanun konçertosunu İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile seslendirişine tanık olduğumuz,Asia minor grubu ile İKSEV'in Avrupa Caz festivali'nde verdiği konserden de anımsadığımız Tahir Aydoğdu TRT'den arkadaşları ile Changi Mai'de bir konser verdi. Güneşin en çok yaktığı saatlerde ve sahnede nefes almak bile zorken verilen bu konser izleyenleri gerçekten mest etti.
Geldiğimden beri Tahir Aydoğdu'nun "Hasret" adlı albümünü dinliyorum. Kalan Müzik'ten çıkan bu albümden eserler sürekli kulaklarımda. Asiaminor grubunda kanun sazını caz müziğiyle buluşturan ,Sufi'den Flamenko'ya adlı konser dizisi ve albümü yayına hazırlayan TRT Ankara Radyosu'nda kanun sanatçısı olarak çalışan Tahir Aydoğdu'nun solo albümü "Hasret", Aydoğdu'nun enstrümantal bestelerinin yanısıra,Türk Halk müziği,caz ve klasik Türk müziğinin seçkin eserlerini içeriyor. Aydoğdu'nun büyük bir ustalıkla icra ettiği kanunun yanısıra, geniş bir orkestrayla yorumlanan eserler,kanun sazının müzikal zenginliğini ifade etmeye yönelik başarılı bir çalışma..."
Nedim Atilla.Akşam gazetesi

"...Yavaşça'ya saygı konseri:
Şef Tahir Aydoğdu yönetimindeki koro,katılımcıları adeta büyüledi.Konserde,büyük bestekâr ve Devlet sanatçısı Prof.Dr. Alâeddin Yavaşça'nın 24 bestesi seslendirildi..."
M.Yahya Efe.Anayurt Ankara Bölge gazetesi

"...Genç kuşaklar Türk Müziği'ni öğrenmeli..."
kanununun sesiyle 40'ı aşkın ülkede dinleyici karşısına çıkan,lise yıllarında başladığı mzüik çalışmalarını bugün TRT Ankara Radyosu bünyesinde sürdüren Tahir Aydoğdu,genç kuşaklara Türk müziğini öğretmeden ,batı müziğini öğretmeye çalışmanın yanlış olduğuna vurgu yapıyor."Atatürk ölünce asıl çizgiden sapıldı" diyen Aydoğdu,sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin TSM korolarının ,bu alandaki çalışmalar açısından çok önemli olduğunu,başkentte 200'ün üzerinde TSM korosu bulunduğuna işaret ediyor...."
Cumhuriyet Ankara ilavesi

"...Ama ben izlenceyi izledikten sonra 26,27 ve 28 mayıstaki konserleri seçtim.Yani yurt dışında yaşayan üç müzikçimizi Hasan Ferid Alnar'ın kanun konçertosu ile Tahir Aydoğdu'yu ve Azerbaycan Bakü operası solocularını dinlemeyi.
30 yıl önce yitirdiğimiz ,Cumhuriyetin ilk kuşak bestecilerinden Hasan Ferid Alnar'ın Kanun Konçertosu'nu Tahir Aydoğdu'dan canlı olarak dinlemek büyük bir keyifti. Aydoğdu'ya eşlik eden mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını Murat Kodallı yönetiyordu. Konserden sonra konuştuğum sanatçıların ikisinin görüşü de çalışın çok başarılı olduğuydu.
İlk iki günün konserleri adeta birer uyum gösterisiydi..."
Egemen Berköz.Cumhuriyet Gazetesi

"Aydoğdu:Atatürk için çalıyorum...
...Tahir Aydoğdu daha sonra,"Atatürk için çalıyorum" diyerek onun çok sevdiği "Selanik Zeybeği"ni seslendirdi. Eskişehirliler ,büyük ilgi gösterdikleri konseri coşkuyla izlediler..."
Cumhuriyet Gazetesi

"Tanini Trio 24.Eylül'de ODTÜ'de...
ODTÜ,dönem açılışını 24 eylülde ünlü kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu,ney üstadı Bilgin Canaz ve poiyano virtüozu hakan Ali Toker'den oluşan Tanini Trio ile yapacak..."
Milliyet,Hürriyet,Cumhuriyet Gazeteleri

"Japonya'dan Amerika'ya 50'ye yakın ülkede konserler veren ünlü kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu, Erciyes Üniversitesi'nde dinleyenleri büyüledi..."
Erciyes Üniversitesi Yayını

"Yeni çok seslilikte İmece....
Uğraş Durmuş da makamsal müziğimizi,geleneksel Türk çalgılarıyla Batı çalgılarını,kendine özgü biçim anlayışı içinde yoğurmaya çalıştığı bir programla karşımıza çıktı.Uğraş Durmuş yönetiminde Tahir Aydoğdu(kanun)................"
Cumhuriyet Ankara İlavesi

"Japonya'da yayınlanan ACT4 dergisi 2008 yılı mart ayı sayısını Tahir Aydoğdu ile İstanbul'da yapılan röportaja ayırdı..."
Act4 Dergisi/Japonya

"Şef Tahir Aydoğdu yönetiminde çalışmalarını sürdüren ODTÜ Mezunları TSM Korosu,Zeki Müren'i ODTÜ'de andı..."
ODTÜ Mezunları Derneği Aylık Dergisi

"Bir sudur akar zaman" 19.haziranda ODTÜ KKM'de gerçekleştirilen sadettin kaynak konserinin ismiydi.Şef Tahir Aydoğdu yönetiminde başarılı bir konseri gerçekleştiren koromuz...."
ODTÜ Mezunları Derneği Aylık Dergisi

"Yüzyıllık şarkılar...
Callisto Guatelli ya da bilinen adıyla Guatelli paşa'dan polifonik Türk şarkıları dinlemek istermisiniz ? Sağolsun Kanuni Tahir Aydoğdu dostumuz göndermiş ben bütün bayram günlerinde keyifle dinledim.
.....Bu arada hemen belirteyim daha önce EXPO'da bir gösterisine tanık olduğum dünyada yaşayan en öenmli kanun sanatçılarından biri olan Tahir Aydoğdu'yu İzmir festivali'nde görmek isteriz. İKSEV yönetimine hatırlatırız..."
Nedim Atilla.Akşam Gazetesi

Kaynak: tahiraydogdu.com
Koskoca Alemde Yalnız Bir Kulum!
Kullanıcı avatarı
neyhane
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Beylikdüzü İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Mar 1987

Kanun

Kimler çevrimiçi