Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Hangisini almalıyım

Cevabını bulamadığınız sorularınızı burada paylaşalım.

Yetkili: emrea

Re: Hangisini almalıyım

İleti Fakir » 20 Tem 2011, 22:00

Paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Fakir
Moderatör
Moderatör

İleti USKUDARLI » 13 Ağu 2011, 08:09

saidsener yazdı:ilk zamanlar için zor olabilir ama benim tavsiyem şah veya mansur ney ile neye başlamanız. devamlı büyük neylerle çalışanların sesleri daha berrak daha kuvvetli oluyor. ve kız ney ile üflediklerinde sanki neyden ateş çıkıyor. yani ilk başlar için zor ama ilerisi için çoooook faydasını görürsünüz.

Said bey affınızza sığınarak yanlış bir şey önerdiğinizi düşünüyorum nitekim Şah ve Mansur almayı önerdiğiniz arkadaşın boy ve fiziksel yapısını da düşünmelisiniz aksi taktirde hata yaparsınız. 1.60 boyu olan bir insanın şah ney üflemesi çok zayıf olur ve bir başkasının 1 ayda alacağı yolu 7 ayda ancak alır hatta bıkıp bırakabilir bile.

Ayrıca kurs alacağı yerde herkez kız ney ile üflerken arkadaş mansur ile alırsa nasıl adapte olacak.

Bu iş bisiklete binmek gibi sizler dengeyi sağladığınız için ilk bisiklete binene hemen yardımsız en büyük bisikleti al ve onu kullan der gibi olmuş.

Arkadaşım benim nacizane tavsiyem kız ney almanız genel olarak her boyda insanın üfleyebileceği ve hemen her hocanın ortak akordudur bu neden ile bizlerin dersi taklit ile başlar hocanızın parmak tutuşlarını taklit ederken ancak aynı sesi bu şekilde çıkarabilirsiniz aksi taktirde hocanızın transpoze yapması gerekir ki emin olun buda inanılmaz derecede kafanızı karıştırabilir.
USKUDARLI

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Üsküdar İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Oca 1980

İleti tasmanian devil » 13 Ağu 2011, 17:17

Açıkcası ben said hocama katılıyorum. Çünkü uzun bir neyle başlamak ilerde gerçekten büyük fayda veriyor.
Ayrıca Halil Dikmen gibi büyük bir ney üstadı tüm öğrencilerini şah ney ile başlatıyorsa bir bildiği vardır diyorum.
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

İleti USKUDARLI » 15 Ağu 2011, 08:21

tasmanian devil yazdı:Açıkcası ben said hocama katılıyorum. Çünkü uzun bir neyle başlamak ilerde gerçekten büyük fayda veriyor.
Ayrıca Halil Dikmen gibi büyük bir ney üstadı tüm öğrencilerini şah ney ile başlatıyorsa bir bildiği vardır diyorum.

Sayın Tazmanyalı Halil Dikmen Hocamızı delil göstererek bu kesin doğrudur derseniz günümüz hocalarına "Hatta Niyazi Hocaya" haksızlık etmiş olursunuz.

Efendim günümüzde Halil hoca yaşamadığı gibi Halil hocanın öğrencisi olan öğrenciler gibi öğrencilerde pek bulunmuyor.

Ayrıca Niyazi Sayın hocamızın Halil Dikmenden ders aldığını ve bunun şah ney ile olmadığınıda hatırlatmak isterim.

Bakınız söylediklerinizde teoride hata yok ama o bahsettikleriniz TEKKE usulu hatta o usulde perdeleri açılmamış kamış verilerek dem ses gürül gürül çıkana kadar diğer perdeleri açmazlarmış bu şekilde yapılır ise emin olun sizleri bilmem ama ney öğrencilerinin bu gün %90 (abarttığımı zannetmiyorum) lık kısmı ney ile yakından uzaktan ilgilenmezdi.
USKUDARLI

İleti tasmanian devil » 15 Ağu 2011, 15:32

Haklısınız aslında söylediklerinize katılıyorum ama yine de uzun ney ile başlamak bana çok daha mantıklı geliyor. benim bir şah bir mansur bir de kız neyim var. Ve şah aslında başladığım ney. ondan önce iki ay kadar plastik bir kız ney ile uğraştım. aslında şah beni çok zorladı ama daha sonra yavaş yavaş bir şeyler yapabilmeye başladım. kız neyi ders almaya başladığım gün elime aldım büyük bir korkuyla ama o gün hocamdan bir aferin aldım:)
Artık çalışırken nefesimin de gelişmesini düşünerek mansur ile çalışıyorum. ama kız ney ile derse gidip geliyorum ve derslerimi kız ney ile hazırlıyorum. şu anda kendimi hala yeni başlayan biri olarak görüyorum o yüzden tecrübeleriniz ve bilginiz benim için çok kıymetli. Açıklamanız için çok teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
tasmanian devil

İleti USKUDARLI » 16 Ağu 2011, 07:59

tasmanian devil yazdı:Haklısınız aslında söylediklerinize katılıyorum ama yine de uzun ney ile başlamak bana çok daha mantıklı geliyor. benim bir şah bir mansur bir de kız neyim var. Ve şah aslında başladığım ney. ondan önce iki ay kadar plastik bir kız ney ile uğraştım. aslında şah beni çok zorladı ama daha sonra yavaş yavaş bir şeyler yapabilmeye başladım. kız neyi ders almaya başladığım gün elime aldım büyük bir korkuyla ama o gün hocamdan bir aferin aldım:)
Artık çalışırken nefesimin de gelişmesini düşünerek mansur ile çalışıyorum. ama kız ney ile derse gidip geliyorum ve derslerimi kız ney ile hazırlıyorum. şu anda kendimi hala yeni başlayan biri olarak görüyorum o yüzden tecrübeleriniz ve bilginiz benim için çok kıymetli. Açıklamanız için çok teşekkür ederim

Söylediklerimi onayladığınız için teşekkür ederim benim nacizane tavsiyem iyi bir kız beye sahip olun demleriniz ve de tizleriniz güç lü ve tam çıkana kadar başka bir ney daha edinmeyin..........
USKUDARLI

Ney alıcağımda

İleti IBayram » 22 Nis 2018, 05:13

Ney e başlamak istiyorum bana akord u iyi kucük bi ney link i atarmısınız internetten almayi düsünüyorum bende 75 cm bir ney var ama calamıyorum biraz üfleyebiliyorum elim tam oturmuyo boyum yetmiyo 75cm ney e boyum ise 1.68 fln kollarım uzanmıyo alt kısmına . Uzansa bile bu sefer ney dudagima oturmuyo boy dan kaybediyorum akort u iyi ufak bi başlangıç ney linki atabilirmisiniz ?
IBayram

Yasadiginiz sehir: Giresun
Bulunduğu_ilçe: * Eynesil İlçesi
Dogum_Tarihi: 15 Oca 2002

İleti IBayram » 22 Nis 2018, 05:24

Epostam bu zombi61@hotmail.com
Ney e başlamak istiyorum bana akord u iyi kucük bi ney link i atarmısınız internetten almayi düsünüyorum bende 75 cm bir ney var ama calamıyorum biraz üfleyebiliyorum elim tam oturmuyo boyum yetmiyo 75cm ney e boyum ise 1.68 fln kollarım uzanmıyo alt kısmına . Uzansa bile bu sefer ney dudagima oturmuyo boy dan kaybediyorum akort u iyi ufak bi başlangıç ney linki atabilirmisiniz ?
IBayram

Yasadiginiz sehir: Giresun
Bulunduğu_ilçe: * Eynesil İlçesi
Dogum_Tarihi: 15 Oca 2002

Önceki

NEY sazı ve SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot] ve 2 misafir