Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

21. yüzyılda geleneksel ölçülere bağlı kalmak gerekir mi?

Teknik yönden NEY sazını ele alalım

Yetkili: emrea

21. yüzyılda geleneksel ölçülere bağlı kalmak gerekir mi?

İleti mustafa ilhan arıcı » 15 Ekm 2012, 22:44

9 boğum ve 26 birimlik açkı sistemi çok eski zamanlarda geliştirilmiş. 21. yüzyılda bunlara sıkı sıkıya bağlı kalmayı ben gereksiz görüyorum.
uzun süre plastik ney üfledim. demler çok volümlü ve rahat çıkıyordu. sebebi de plastik neyin tek boğumlu olması . yani kamış neydeki boğumlar demleri zayıflatıyor. kamış neylerde demleri iyi olan ney çok nadir çıkıyor.
daha sonra kamış neye dönünce boğumları içten maksimum genişliğe getirmeye çalıştım. ilk boğum hariç.
özellikle ilk boğumdan sonraki 3 boğumun içten maksimum genişliğe getirilmesi demleri çok rahatlatıyor. bu yöntemle fazla ince olmayan her ney mükemmel dem veriyor.
yani boğumlar demlerin düşmanı. yani aslında bize az boğumlu ney gerekiyor. yani tek boğumlu plastik ney yerine tek boğumlu kamış ney.
bu iş için en uygun malzeme bambu kamışı. istenilen kalınlıkta bulunuyor ve boğumlar uzun olduğu için örneğin bir mansur ney boyu bambuda ancak 3-4 boğum oluyor.
ben boğum kısımlarını kesip, boğumu çıkarıp tekrar yapıştırarak bambu neyi de tek boğumlu yapacağım.
ney boğumsuz olunca da doğru entonasyon için delikleri eşit aralıklıya yakın açmak gerekiyor.
mustafa ilhan arıcı

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Maltepe İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Kas 1963

Re: 21. yüzyılda geleneksel ölçülere bağlı kalmak gerekir mi

İleti Duearissa » 10 May 2018, 09:41

Read it, feel it is good content, useful. Latent knowledge that everyone should read it.
Duearissa

Yasadiginiz sehir: Artvin
Bulunduğu_ilçe: * Aksu İlçesi
Dogum_Tarihi: 02 Haz 1993

Ney Sazının Yapısı ve Çeşitleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir